Ministerstwo Finansów kradnie dane hazardzistów? Poważne zarzuty

Ministerstwo Finansów kradnie dane hazardzistów? Poważne zarzuty

Ministerstwo Finansów kradnie dane hazardzistów? Poważne zarzuty
Źródło zdjęć: © Ross Elliott / CC
20.01.2015 10:18, aktualizacja: 20.01.2015 11:46

Jak poinformował na swoim twitterowym koncie Alexandre Dreyfus, właściciel dwóch sieciowych baz danych, zbierających informacje na temat światowych pokerzystów, polskie Ministerstwo Finansów zaczęło się nimi nadzwyczajnie interesować. Do tego stopnia, że – jak twierdzi – próbuje w nielegalny sposób wykraść zawarte w nich informacje.

Sprawa zaczęła się od kilku wypowiedzi, kierowanych do oficjalnego twitterowego konta Ministerstwa Finansów RP. Dreyfus, prowadzący bazy danych The Hendonmob i Global Poker Index, napisał w nich:

"Drogie @MFGOVPL (Ministerstwo Finansów Polski), proszę, przestańcie wyciągać/wykradać dane z @thehendonmob. To NIELEGALNE. Mało tego, dzięki naszym zabezpieczeniom pozyskujecie niedokładne, fałszywe informacje. Pozwiemy @MFGOVPL, jeżeli użyjecie tych danych @thehendonmob w jakimkolwiek celu".

Obraz

Nic dziwnego, że takie rewelacje wywołały odpowiedź strony polskiej. Na oskarżenia Dreyfusa szybko zareagował Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Stwierdził, że nic mu nie wiadomo o tym, jakoby polskie władze miały wykradać jakiekolwiek dane. Dodał, że jest na urlopie, całą sprawę uważa za prowokację, a jeżeli ktoś ma wrażenie, że złamane zostały przepisy, to powinien udać się do prokuratury. Chwilę później napisał również:

"Czym innym jest uzyskanie danych przez prokuraturę z banków a czym innym kradzież".

Zasugerował tym samym, że nawet jeżeli jakieś dane zostały pozyskane, to stało się na drodze normalnego postępowania sądowego. Dreyfus nie był szczególnie skłonny na zgodzenie się z takim postawieniem sprawy. W kolejnych wypowiedziach napisał co następuje (zachowujemy pisownię oryginału, od tego momentu Dreyfus pisał już w języku polskim).

"Drogi Panie Ministrze, Po pierwsze dziekuje za odpowiedz na Twitter. Po drugie, nie kieruja mna zadne pobudki polityczne. Nie znam ani Pana, ani Pana polityki. Po trzecie, jestesmy w posiadaniu dowodow ze serwery Ministerstwa Finansow wykorzystano w celu pozyskania informacji o setek tysiecy graczy pokerowych z naszej bazy danych. Uprzejmie prosimy o zaprzestanie pobierania danych. W dniu jutrzejszym wyslemy oflicjalny list w tej sprawie. Prószę o dodanie mnie do konta Twitter w celu przekazania właściwych danych kontaktowych. Jestem prezesem Global Poker Index oraz HendonMob - największej na świecie bazy danych graczy pokerowych".

Polskie Ministerstwo Finansów od zeszłego roku prowadzi intensywną kampanię przeciwko nielegalnemu hazardowi w sieci. Na celownik wzięło właśnie m.in. graczy pokera, korzystających z usług zagranicznych bukmacherów. Jeżeli jednak prawdą jest to, co twierdzi Dreyfus, a stosowane przez polskich urzędników metody wykraczają poza granice prawa, to może nam się szykować niemała afera.

Obraz

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)