Ministerstwo Finansów ostrzega przed niebezpiecznymi mailami

Ministerstwo Finansów ostrzega przed niebezpiecznymi mailami09.11.2016 13:07
Ministerstwo Finansów ostrzega przed niebezpiecznymi mailami
Źródło zdjęć: © www.mf.gov.pl

Uważajcie na złośliwe maile, które przychodzą rzekomo z Ministerstwa Finansów. Informują one o "kontroli podatkowej", "ukrywaniu dochodów" bądź "wyznaczonej kontroli dochodów". Jak ostrzegają sami urzędnicy, zarówno sama wiadomość, jak i jej załącznik zawierają złośliwy kod.

Ta wiadomość nie jest z MF. Nie otwieraj jej, ani załącznika, który zawiera kod złośliwy. Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność! - Taką informację możemy przeczytać między innymi na na Twitterze Ministerstwa Finansów. Ostrzeżenie pojawiło się pod zrzutem ekranowym fałszywej wiadomości.

Oprogramowanie przed którym ostrzega MF, to jeden z rodzajów malware, czyli złośliwego oprogramowania - niestety nie udało nam się na razie zdobyć szczegółów na jego temat. Ale wnioskując po tym, że w załączniku listu znajduje się skompresowany plik, do którego w treści wiadomości odwołują się hakerzy, to możemy spodziewać się najgorszych rodzajów ataków - począwszy od zainstalowania na komputerze ransomware, po różnego rodzaju [spyware]( - programów szpiegowskich szukających konkretnych informacji.

288901421792110650
Źródło zdjęć: © Twitter | Ministerstwo Finansów

Treść jednej z fałszywek dotyczących kontroli podatkowej jest następująca (pisownia oryginalna):

„Dzień dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodow, w związku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.
Dokument wskazujacy na naruszenia o składaniu fałszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego również jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów _
_ul. Świętokrzyska 12 _
_00-916 Warszawa

NIP: 526-025-02-74 _
_REGON: 000002217".

Wygląda na to, że mamy do czynienia z kolejną falą oszustw mailowych. Pod Ministerstwo Finansów oszuści podszywali się już kilka razy. Jak się zabezpieczyć? Sprawdźcie, kto jest nadawcą maila, z jakiej domeny został wysłany. Jeśli podejrzewacie, że mail może być prawdziwy, lepiej chwycić za słuchawkę i zadzwonić, niż stracić dane na komputerze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)