Milionowe kary za odnośniki do filmów

Milionowe kary za odnośniki do filmów

26.05.2008 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Administratorzy dwóch amerykańskich serwisów udostępniających odnośniki do filmów i programów telewizyjnych zostali uznani winnymi przyczyniania się do łamania praw autorskich i będą musieli zapłacić wysokie odszkodowania. Operator strony ShowStash.net ma przekazać Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Filmowego ( MPAA ) 2,7 mln USD, zaś właściciel serwisu Cinematube.net - 1,3 mln USD.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że żaden z ukaranych serwisów nie udostępniał materiałów chronionych prawem autorskich ( np. filmów ) - oba były jedynie katalogiem i wyszukiwarką odnośników do takich plików. W obu przypadkach sąd uznał jednak, że właściciele witryn przyczyniali się do łamania prawa przez internautów - poprzez oferowanie im starannie wyselekcjonowanego zbioru odnośników do nielegalnie udostępnionych filmów i programów.

Co więcej, sędziowie stwierdzili, że właściciele serwisów zarabiali na ich prowadzeniu - uznano więc, że operatorzy ShowStash.net i Cinematube.net czerpali korzyści majątkowe z pomagania internautom w nielegalnych działaniach. Administratorzy obydwu stron będą więc musieli teraz zapłacić odszkodowanie stowarzyszeniu reprezentującemu interesy amerykańskich filmowców. Dodatkowo sąd nakazał im natychmiastowe zaprzestanie nielegalnej działalności.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny już w ostatnim czasie sukces organizacji MPAA - niedawno wywalczyła ona w sądzie 110 mln USD odszkodowania od popularnego ( swego czasu ) serwisu torrentowego TorrentSpy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)