675 tysięcy USD kary za nielegalne udostępnianie muzyki

675 tysięcy USD kary za nielegalne udostępnianie muzyki

01.08.2009 14:00, aktual.: 03.08.2009 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Student Boston University został skazany na grzywnę w wysokości 675 tysięcy dolarów za nielegalne udostępnienie 30 utworów muzycznych.

25-letni student Uniwersytetu Bostońskiego (Boston University), Joel Tenenbaum, przyznał się do nielegalnego pobierania i udostępniania (za pomocą sieci P2P) 3. utworów muzycznych (między innymi takich zespołów jak Nirvana, Green Day, The Smashing Pumpkins) do których nie posiadał praw autorskich. W piątek sąd federalny skazał go na karę w wysokości 675 tysięcy dolarów, co po przeliczeniu daje 22,5 tysiąca USD za plik.
Warto zaznaczyć, że wspomniana suma nie jest wysoka. Według amerykańskiego prawa bowiem za każdy nielegalnie udostępniany utwór można zapłacić od 75. USD do 30 tysięcy USD. Jeżeli natomiast zostałoby udowodnione, że oskarżony łamał prawo rozmyślnie, sąd może orzec karę sięgającą nawet 150 tysięcy za plik.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Biorąc powyższe pod uwagę, łatwo policzyć, że 25-latek mógłby zostać ukarany kwotą sięgającą nawet 4,5 miliona USD! Joel Tenenbaum zdawał sobie z tego sprawę i wyraził ogromną wdzięczność sądowi za łagodny wyrok.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (177)