21-latek odpowie za rozpowszechnianie nielegalnych filmów

21‑latek odpowie za rozpowszechnianie nielegalnych filmów

21-latek odpowie za rozpowszechnianie nielegalnych filmów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.11.2012 09:11, aktualizacja: 05.11.2012 10:50

Ponad 70 tys. nielegalnie skopiowanych filmów oraz liczne pliki muzyczne i
programy komputerowe zgromadził 21-latek z okolic Prudnika, zatrzymany przez opolskich policjantów.
Za ich powielanie i rozpowszechnianie grozi mu do 5 lat więzienia.

- _ Wartość strat, spowodowanych tym działaniem została wstępnie oszacowana na ponad 2 mln zł. Policjanci są również w posiadaniu listy osób, które uzyskiwały nielegalnie powielone programy komputerowe _ - poinformował w piątek rzecznik opolskiej policji podinspektor Maciej Milewski, zapowiadając kolejne działania policjantów w tym śledztwie.

21-latka namierzyli policjanci z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości intelektualnej. Funkcjonariusze przyjrzeli się procederowi udostępniania i rozpowszechniania plików muzycznych i filmowych oraz programów komputerowych za pośrednictwem jednego z popularnych portali. Efektem było przeszukanie dwóch domów w okolicach Prudnika i Brzegu.

Podczas przeszukań znaleziono m.in. przenośny komputer, siedem twardych dysków, płyty cd i dvd oraz karty i inne nośniki pamięci, zawierające najprawdopodobniej nielegalnie powielone utwory filmowe, muzyczne oraz oprogramowanie - w tym programy operacyjne, biurowe, programy do obróbki grafiki, mapy elektroniczne do nawigacji, a także specjalistyczne oprogramowanie służące do łamania zabezpieczeń programów.

- _ Na nośnikach oraz na kontach jednego z portali funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 40 terabajtów danych, w tym ponad 70 tys. nielegalnie rozpowszechnianych tytułów filmowych oraz 20 tys. plików muzycznych _ - relacjonował podinspektor Milewski.

Śledztwo w tej sprawie trwa. Policjanci sprawdzają m.in. czy i ile 21-latek zarabiał na udostępnianiu nielegalnych filmów i programów. Jak dotąd usłyszał zarzuty nielegalnego powielania programów komputerowych i innych plików prawnie chronionych oraz udostępniania ich innym osobom - policjanci mają listę nabywców.

W swoich działaniach funkcjonariusze współpracowali z przedstawicielami Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej z Warszawy (Motion Pictures Association), a także z Microsoftem oraz Lege Artis Service.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)