Ladna grafika, niewiele pożytku: Mozilla Open Web Tools Directory

Ladna grafika, niewiele pożytku: Mozilla Open Web Tools Directory

Ladna grafika, niewiele pożytku: Mozilla Open Web Tools Directory
09.07.2009 15:10, aktualizacja: 10.07.2009 10:17

Open Web Tools Directory to nowa inicjatywa zespołu Mozilla Labs mająca na celu zebranie w jednym miejscu informacji o narzędziach służących do tworzenia aplikacji internetowych. Open Web Tools Directory nie ma tradycyjnej struktury tabelarycznej (z nazwą i krótkim opisem programu, mechanizmu lub technologii), lecz korzystając z elementu canvas (HTML 5), prezentuje graficzne symbole narzędzi na stronie wyświetlanej przez przeglądarkę WWW.

Umieszczone u dołu okna pole wyszukiwania pozwala ograniczyć liczbę pokazywanych symboli do tych, które nas interesują (np. związanych z kaskadowymi arkuszami stylów). Po kliknięcie wyświetlonej ikony pokazuje się krótka informacja na temat mechanizmu lub aplikacji oraz odnośnik do strony domowej projektu.

Obraz
© Wynik wyszukiwania dla hasła "CSS" w Open Web Tools Directory: dopiero po kliknięciu konkretnej ikony wiemy, co się za nią kryje (fot. heise-online.pl)

Mozilla apeluje do użytkowników i programistów, których narzędzia nie są uwzględnione na stronie, aby uzupełniali bazę OWTD za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Pracownicy Mozilla Labs oceniają zgłoszone projekty i aktualizują katalog w regularnych odstępach czasu. Na przyszłość planuje się wprowadzenie bardziej treściwych informacji dotyczących prezentowanych projektów, takich jak zrzuty ekranu, numery wersji, dane o licencjach oraz ceny. Na liście zadań do wykonania znajdują się także elementy społecznościowe –. system komentarzy i ocen użytkowników oraz wersja Open Web Tools Directory, która nie używa elementu canvas.

Aby przeglądać zawartość Open Web Tools Directory należy oczywiście dysponować przeglądarką obsługującą element canvas. Obok Firefoksa warunek ten spełniają Safari, Google Chrome i Opera. W przypadku Internet Explorera konieczne jest zainstalowanie specjalnej wtyczki.

Nowa wyszukiwarka narzędzi dla webmasterów może robić wrażenie rozwiązaniami graficznymi, ale daleko jej do doskonałości pod względem wygody użytkowania. Typowa, mało efektowna struktura tabelaryczna z dobrymi funkcjami wyszukiwania z pewnością pozwoliłaby na szybsze dotarcie do interesujących informacji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)