Mozilla Raindrop - odpowiedź na Google Wave

Mozilla Raindrop - odpowiedź na Google Wave
Źródło zdjęć: © Mozilla Labs

26.10.2009 11:00, aktual.: 26.10.2009 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Programiści Mozilli opracowują nowe narzędzie, które ułatwi użytkownikowi zarządzanie komunikacją w Sieci. Korzystając z Raindrop internauta będzie miał dostęp do wszystkich wiadomości, otrzymywanych za pośrednictwem Internetu - e-maili, informacji z komunikatorów internetowych oraz serwisów społecznościowych.

Programiści Mozilli opracowują nowe narzędzie, które ułatwi użytkownikowi zarządzanie komunikacją w Sieci. Korzystając z Raindrop internauta będzie miał dostęp do wszystkich wiadomości, otrzymywanych za pośrednictwem Internetu - e-maili, informacji z komunikatorów internetowych oraz serwisów społecznościowych.

Za projektem Raindrop stoją ci sami ludzie, którzy stworzyli popularny klient poczty elektronicznej Thunderbird. Nowe narzędzie ma jednak wykraczać poza ramy aplikacji do odbioru i wysyłania e-maili.

Obraz
© (fot. Mozilla Labs)

Twórcy wychodzą ze słusznego założenia, że e-mail nie jest już podstawowym środkiem porozumiewania się użytkowników Internetu. Liczba źródeł, skąd czerpiemy informacje, ciągle rośnie, podobnie jak liczba platform komunikacyjnych (blogi, serwisy społecznościowe, itp.). Raindrop to propozycja wspólnego interfejsu dla wiadomości ze wszystkich istotnych dla użytkownika źródeł.

Narzędzie ma inteligentnie sortować wiadomości pod względem ich osobistego znaczenia dla użytkownika - komunikatom od znajomych będzie więc nadawany wyższy priorytet, niż np. ofertom reklamowym przychodzącym na skrzynkę pocztową.

"Kiedy od twojego znajomego przychodzi link do YouTube czy flickr, twój komunikator powinien móc wyświetlić wideo lub zdjęcia jako część wiadomości, zamiast odsyłać cię na oddzielną kartę przeglądarki. Powiadomienia z list mailingowych powinny być uporządkowane, a nie zatykać skrzynkę odbiorczą lub wymagać nużącego ręcznego filtrowania. Nowe usługi sieciowe powinny zaś być łatwe do zintegrowania z przeglądarką komunikatów" - czytamy na stronie projektu.

Podobnie jak inne projekty Mozilli, Raindrop będzie projektem otwartym, obsługującym rozszerzenia i dodatki tworzone przez niezależnych programistów. Obecnie znajduje się jeszcze we wczesnej fazie prac - sami twórcy nazywają go "otwartym eksperymentem" - ale powstały już dwie propozycje interfejsu narzędzia.

Raindrop będzie narzędziem webowym, dostępnym za pośrednictwem "twojej ulubionej nowoczesnej przeglądarki internetowej (Firefox, Safari lub Chrome)". Trudno stwierdzić, czy nie wymieniony w tym miejscu Internet Explorer nie jest traktowany przez Mozillę jako nowoczesna przeglądarka czy też Raindrop nie będzie dostępny przez ten program.

W powyższych informacji wynika, że Raindrop będzie odpowiedzią na Google Wave - sieciową platformę zarządzania informacjami i komunikacji w czasie rzeczywistym od Google. Z precyzyjnym porównaniem funkcjonalności obu usług trzeba się jeszcze wstrzymać - nie wiadomo bowiem, kiedy Raindrop zostanie udostępniony do testów szerokiemu gronu użytkowników.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)