Krowy nie będą problemem dla samochodów Google

Krowy nie będą problemem dla samochodów Google
Źródło zdjęć: © b3d_ / CC

10.04.2015 08:52, aktual.: 10.04.2015 13:15

Autonomiczne samochody mają wiele zalet i co najmniej jedną wadę - brak wyobraźni. Jeśli na jezdni wydarzy się coś nieprzewidywalnego, a przynajmniej rzadko spotykanego, mogą nie wiedzieć, jak na tę sytuację zareagować.

Dlatego projektanci samodzielnie działających pojazdów dwoją się i troją, żeby przygotować je do działania nawet w dość zaskakujących sytuacjach. Na przykład takich, jak zator, spowodowany pojawieniem się na drodze stada krów.

Rozwiązanie tego problemu - i to chronione odpowiednim zgłoszeniem patentowym - znalazła firma Google. Tak naprawdę nie dotyczy on jednak tylko krów (nie będzie potrzeby opracowywania kolejnych technologii dla stad gęsi, owiec, kóz, antylop gnu itd...), ale ogólnie - sytuacji, w której autonomiczny samochód utknie na jakiś czas w jednym miejscu. Odpowiednie algorytmy połączone z czujnikami (prawdopodobnie montowanymi na dachu pojazdu) będą wtedy umiały stwierdzić, jak poważny jest napotkany na drodze problem, a nawet obliczą prawdopodobną długość niechcianego postoju.

Skąd zatem krowy? Oprogramowanie zgłoszone patencie Google wykorzystuje między innymi technikę rozpoznawania dużych obiektów, przy czym to, czy będą to krowy, czy też klępa z młodymi, nie ma większego znaczenia. Po odkryciu takiego obiektu i zatrzymaniu pojazdu automatycznie włączy się odliczanie czasu zatrzymania, a sytuacja będzie dalej analizowana. Jeśli samochód uzna, że zator może trwać jeszcze dość długo, spróbuje wybrać alternatywną trasę przejazdu lub skontaktuje się z operatorem.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: LG prezentuje swoją wizję dla Androida

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)