Komisarz UE krytykuje zamknięte standardy

Komisarz UE krytykuje zamknięte standardy

Komisarz UE krytykuje zamknięte standardy
13.06.2008 12:30

Neelie Kroes, unijny komisarz ds. konkurencji, zdecydowanie opowiedziała się za stosowaniem otwartych standardów oprogramowania. "Żaden obywatel i żadna firma nie powinni być zmuszani czy zachęcani do korzystania z zamkniętej technologii, jeśli możliwe jest wybranie otwartych rozwiązań" - oświadczyła pani komisarz podczas konferencji OpenForum Europe.

Zdaniem N. Kroes, korzystanie z otwartych technologii zwykle przekłada się także na osiąganie przez firmy konkretnych korzyści finansowych. _ "Potrafię rozpoznać korzystną decyzję biznesową - i wiem, że wybranie otwartych standardów jest taką decyzją" _ - stwierdziła przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Warto przypomnieć, że instytucja reprezentowana przez Neelie Kroes jest aktualnie zaangażowana w spór prawny z Microsoftem ( uznawanym za promotora zamkniętych rozwiązań ) - KE wymierzyła już amerykańskiej firmie dwie rekordowe kary finansowe. Pani komisarz co prawda nie wspomniała bezpośrednio w swoim wystąpieniu o koncernie z Redmond ( nazwa Microsoft nie padła ), mówiła jednak o karach - _ "Komisja nigdy wcześniej nie musiała zastosować dwóch tak wysokich kar w sprawie związanej z konkurencją" _ - mówiła Kroes. Komisarz dodała też, że jak na razie UE nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki Microsoft wywiązuje się z nałożonych przez KE obowiązków.

Odpowiadając na pytanie związane ze współpracą różnych aplikacji, Kroes powtórzyła argumenty wysuwane często przez firmy promujące otwarte standardy - jej zdaniem Microsoft postępuje niesłusznie i nieuczciwie nie udostępniając informacji niezbędnych do zapewnienia współpracy z produktami konkurencji. _ "Gdy takie dane są chronione jako tajemnica handlowa, mamy do czynienia z sytuacją, w której informacja jest cenna tylko dlatego, że jest zatajona - a powinno przecież być odwrotnie: informacja może ewentualnie być zatajona, ponieważ jest cenna" _ - mówiła komisarz.

Przedstawicielka KE ostrzegła również przez korzystaniem z zamkniętych rozwiązań dostarczanych przez pojedynczą firmę - jej zdaniem rodzi to szereg zagrożeń. _ "Musimy mieć świadomość, że takie działanie może sprawić, że będziemy skazani na korzystanie z kolejnych wersji danej technologii, wciąż dostarczanych przez tego samego dostawcę. Może się też zdarzyć, że zmusi nas to do korzystania z innych usług i produktów tej samej firmy" _ - tłumaczyła Kroes.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)