Microsoft przyznaje: ODF wygrał

Microsoft przyznaje: ODF wygrał
Źródło zdjęć: © ODF

23.06.2008 09:00, aktual.: 23.06.2008 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Walka pomiędzy formatami OOXML oraz ODF była długa i wywoływała olbrzymie emocje. Wygląda jednak na to, że dobiegła ona końca. Podczas Red Hat Summit, który odbywał się w Bostonie, przedstawiciel Microsoftu, Stuart McKee powiedział: "Oczywiste jest, że ODF wygrał. Żyjemy z produkcji oprogramowania. Zaimplementowanie obsługi ODF w środku prac nad pakietem MS Office 2007 było niemożliwe. W przyszłości jednak mamy zamiar zrobić więcej, niż konwerter z ODF do OOXML".

Obraz

McKee wyjaśnił w ten sposób, dlaczego ODF nie jest natywnie obsługiwany przez pakiet MS Office 2007. Słowa o konwerterze dotyczyły zapowiedzianego już wcześniej dostarczenia takiego narzędzia wraz z SP2 dla Office'a 2007.

McKee to microsoftowy National Technology Officer - osoba pracująca na tym stanowisku jest odpowiedzialna, jak czytamy na stronach Microsoftu, za "wprowadzanie obecnych i przyszłych prawodawców w kwestie panujących trendów technologicznych".

To jeden z niewielu przypadków, gdy dominujący na rynku oprogramowania Microsoft nie był w stanie narzucić innym swojego standardu. Jak zauważył Douglas Johnson z Suna, na rynku pakietów biurowych od zawsze istniała jakaś dominująca firma, która decydowała o tym co się na nim dzieje. Obecnie jednak panuje tendencja do stosowania otwartych standardów. Jest ona na tyle silna, że nawet taki gigant jak Microsoft musiał przyznać, iż na zdominowanym przez siebie rynku nie jest w stanie przeforsować pewnych rozwiązań.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)