Portal o wymiarach sprawiedliwości UE

Portal o wymiarach sprawiedliwości UE
Źródło zdjęć: © e-justice.europa.eu

21.07.2010 13:19, aktual.: 21.07.2010 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informacje o systemach prawnych krajów Unii Europejskiej i zapewnienie dostępu do przepisów prawnych państw członkowskich to główne zadania internetowego portalu e-justice, który we wtorek zaprezentowano w ministerstwie sprawiedliwości

Informacje zawarte pod adresem https://e-justice.europa.eu dotyczą 2. państw członkowskich i podane są we wszystkich 22 oficjalnych językach wspólnoty.

"Europejska strona e-justice będzie pomagać przedsiębiorcom, prawnikom, a także na przykład obywatelom wyjeżdżającym za granicę" - mówił podczas prezentacji minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Obraz
© (fot. e-justice.europa.eu)

Jak zaznaczył, portal zapewnia wspólny dostęp do informacji prawnej wszystkich krajów UE i informuje szczegółowo o wewnętrznym porządku prawnym każdego z tych państw. "Uruchomienie tego portalu jest krokiem fundamentalnym w ułatwieniu polskim obywatelom funkcjonowanie w innych krajach europejskich" - ocenił Kwiatkowski.

Minister powiedział, że dzięki portalowi szybko i sprawnie będzie można zasięgnąć informacji na przykład na temat sposobu dochodzenia roszczeń pieniężnych w poszczególnych krajach, możliwościach uzyskiwania kompensaty, dostępie do adwokatów, notariuszy, tłumaczy przysięgłych i mediatorów na terenie UE.

Otwierając zakładki na stronie internetowej, można także przeczytać m.in. o prawie UE, poszczególnych systemach sądowych, wnoszeniu spraw do sądów poszczególnych państw, procedurze, a także znaleźć odnośniki do krajowych rejestrów handlowych oraz ksiąg wieczystych.

Obecna podczas prezentacji dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marie Therese Duffy-Haeusler wyraziła nadzieję, że utworzony portal okaże się użyteczny dla obywateli UE i środowiska prawniczego. "Portal przyczyni się do pogłębienia wiedzy, unowocześnienia europejskiego sądownictwa i zwiększenia jego skuteczności" - zaznaczyła.

Strona została uruchomiona podczas posiedzenia Rady UE do spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które zakończyło się w piątek.

Jak poinformowano, cały czas trwa rozbudowa portalu. Do końca bieżącego roku ma zostać uruchomiony interaktywny elektroniczny formularz umożliwiający wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty oraz formularze umożliwiające uzyskanie informacji w zakresie prawa cywilnego. Zintegrowane na portalu mają także zostać rejestry firm w upadłości. Docelowo portal poza informacją prawną adresowaną do każdego obywatela ma zapewnić także komunikację pomiędzy danym sądem a zainteresowanymi stronami i ułatwić współpracę między władzami poszczególnych krajów.

Odnośnik do portalu znajduje się także na stronie internetowej polskiego resortu sprawiedliwości.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)