Jak wybrać gramofon do domu? Gratka dla miłośników płyt winylowych

Jak wybrać gramofon do domu? Gratka dla miłośników płyt winylowych

Jak wybrać gramofon do domu? Gratka dla miłośników płyt winylowych
Źródło zdjęć: © iStock.com
Monika Zonenberg
11.04.2019 10:28

Wprawdzie cyfrowa dystrybucja muzyki zdominowała rynek, coraz częściej lubimy sięgać po bardziej manualne możliwości. Jedną z nich są płyty winylowe oraz gramofony, które je odtwarzają. Jeśli jesteś fanem płyt winylowych, sprawdź jak wybrać dobry domowy sprzęt.

Odkryj czar ulubionych płyt na nowo

Słuchanie płyt winylowych na swoim własnym gramofonie to nie lada przyjemność. To rytuał owiany niesamowitym nastrojem, który od razu poprawia humor i w mig relaksuje. Ulubiona płyta na tak imponującym nośniku i delikatne gramofonowe trzaski to miód na serce melomanów. Kolekcje płyt winylowych zawsze robią wrażenie, jednak pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na jej rozpoczęcie. Każdy kiedyś zaczynał od pierwszej płyty, a w dzisiejszych czasach coraz częściej można kupić je w sklepach, nie tylko muzycznych i profesjonalnych. Słuchanie winyli nie odbędzie się jednak bez domowego gramofonu. Radzimy, na co zwrócić uwagę, kiedy poszukujemy modelu domowego.

Rodzaj gramofonu

Przed zakupem powinieneś dokonać kilka podstawowych wyborów. Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz kupić gramofon manualny, półautomatyczny czy automatyczny. Model manualny wymaga od nas wykonania wszystkich czynności samemu - ustawienia ramienia, zmiany strony płyty oraz opuszczenia igły. Gramofony półautomatyczne podniosą ramię i wyłączą się na końcu płyty. Z kolei modele automatyczne po zakończeniu odtwarzania podniosą ramię do góry oraz rozpoczną odtwarzanie od początku. Rodzaj sprzętu wiąże się również z większą ceną, więc prócz samej chęci, im większa automatyzacja, tym większy powinien być twój budżet.

Obraz
© iStock.com

Podstawa gramofonu

Ważną częścią sprzętu, która często pomijana jest podczas analizy interesującego nas modelu, jest podstawa gramofonu. Ma ona duży wpływ na jakość dźwięku oraz wytłumia niekorzystne drgania. Stabilna podstawa to także wzrost wagi gramofonu, jednak nie powinniśmy tego absolutnie odbierać jako wady sprzętu. Ustawiony w przygotowanym miejscu gramofon nie będzie wadził swoją wagą, a jakość dźwięku może okazać się przez to dużo lepsza.

Talerz gramofonu

Równie ważnym elementem sprzętu, na który warto rzucić okiem przed dokonaniem zakupu jest talerz urządzenia. To na nim umieszczamy płytę winylową, więc to ważne, by cechował się stabilnością. Jego wykonanie i jakość mają bowiem wpływ na eliminację potencjalnych drgań. Większość gramofonów posiada talerz o średnicy 33 centymetrów, które odpowiadają dużej płycie winylowej, ale zawsze warto się upewnić i wczytać w szczegółowe parametry.

Obraz
© East News | LehtikuvaEAST NEWS

Napęd gramofonu

Wyróżniamy trzy podstawowe napędy gramofonów - paskowy, przekładkowy i bezpośredni. Ostatni najczęściej spotkamy w gramofonach wysokiej klasy oraz modelach dj-skich. Przekładkowy również charakteryzuje gramofony, które rzadko przeznaczone są do użytku domowego. Najpopularniejszym napędem domowych gramofonów jest więc ten paskowy, który niekiedy wymaga wymiany lub konserwacji, jednak nie jest to drogi proces.

Wkładka i igła gramofonu

Najważniejsze i wymagające najwięcej uwagi z naszej strony części gramofonu, to oczywiście wkładka oraz igła, która bezpośrednio styka się z płytą z winylową. W przypadku wkładki warto zainwestować i zdecydować się na model elektromagnetyczny typu MC, z którego jakości będzie zadowolony nawet bardziej wymagający miłośnik muzyki. Analizując wybór igły gramofonowej, do wyboru mamy trzy jej klasy. Najtańszą opcją jest igła sferyczna, jednak jeśli masz możliwość, postaw na wyższą jakość i wybierz igłę eliptyczną. Posiadając większy budżet, możesz wybrać także najwyższą klasę, czyli igłę "fine line", która będzie najbardziej wytrzymała oraz ma najlepsze pasmo przenoszenia.

Obraz
© Pixabay.com
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)