Jak w dzisiejszych czasach rozwija się branża fiskalna?

Jak w dzisiejszych czasach rozwija się branża fiskalna?

Jak w dzisiejszych czasach rozwija się branża fiskalna?
Źródło zdjęć: © materiały prasowe | Materiały prasowe
10.02.2016 11:13, aktualizacja: 26.02.2019 12:00

Ostatnimi czasy polska branża fiskalna przeżywa prawdziwy rozkwit nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla handlu. Rok 2015 był pod tym względem wyjątkowo udany, gdyż na rynku pojawiły się urządzenia, które zaoferowały możliwości dotąd niespotykane. Co ma wpływ na tak prężny rozwój kas oraz drukarek rejestrujących? Zarówno funkcjonujące przepisy, jak i chęć dostosowania parametrów oraz funkcji urządzeń do potrzeb różnych działalności gospodarczych.

Na początku 2015 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W znacznym stopniu rozszerzyło ono katalog usług, przy świadczeniu których trzeba korzystać z urządzenia fiskalnego niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Zasadami tymi objęto m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, restauracje, warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji oraz gabinety lekarskie. Jak widać, współcześnie użytkowanie kas rejestrujących nie jest już tylko domeną sklepów spożywczych lub odzieżowych. Co za tym idzie, rynek technologii sprzedaży musi stale dostosowywać swoją ofertę do oczekiwań przedsiębiorstw, które reprezentują zupełnie inne branże.

Przełomowe urządzenia fiskalne z 2015 roku

Rok 2015 był istotny dla branży fiskalnej nie tylko z powodu zmiany w przepisach. W tym czasie do sprzedaży trafiły urządzenia rejestrujące, które zaoferowały polskim przedsiębiorcom wiele przydatnych funkcji oraz wysokie parametry użytkowe. Niemniej, na szczególną uwagę zasługują 2 modele marki Posnet. Polski producent zaproponował bowiem rozwiązania technologiczne dotąd niespotykane – terminal fiskalny Thermal HD, czyli pierwsze połączenie drukarki rejestrującej oraz komputera, oraz kasę Revo, którą można w kompleksowy sposób zintegrować z szalką ważącą.

- _ Obydwa modele marki Posnet są ukłonem w kierunku przedsiębiorców, którym zależy na maksymalnym dopasowaniu urządzeń elektronicznych do potrzeb firmy. Nie tylko dlatego, że można je zamówić w różnych wariantach technologicznych oraz konstrukcyjnych. Zarówno terminal fiskalny Thermal HD, jak i kasa rejestrująca Revo, zajmie również niewiele miejsca na stanowisku sprzedaży _ - zaznacza Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Warto pokrótce prześledzić, jakie opcje są dostępne we wspomnianych urządzeniach. Posnet Thermal HD stanowi połączenie wydajnej drukarki fiskalnej oraz komputera z podzespołami marki Intel. I to właśnie jednostka centralna tego modelu jest oferowana w różnych konfiguracjach, odmiennych pod względem mocy obliczeniowej procesora, rodzaju i pojemności dysku twardego czy też obsługiwanej pamięci RAM. Co więcej, pierwszy na rynku terminal fiskalny można zamówić z ekranem standardowym (tzw. chorągiewką), wolnostojącym lub podwieszanym. Pozwala to na wygodne zaaranżowanie stanowiska sprzedaży w siedzibie firmy.

W przypadku Posnet Revo, podstawową opcją rozbudowy jest wspomniana już szalka ważącą. Oprócz integracji obydwu elementów systemu sprzedaży, urządzenie można również dopasować do wystroju wnętrza w firmie lub osobistych preferencji właściciela. Kasa fiskalna jest bowiem dostępna w aż 6 wariantach kolorystycznych. Co więcej, Posnet Revo umożliwia zaprogramowanie 10 000 lub 15 000 pozycji w bazie towarowej oraz rozszerzenie interfejsów komunikacyjnych o moduł do bezprzewodowej wymiany danych – Wi-Fi bądź GPRS. A na tym innowacyjne rozwiązania tego modelu się nie kończą.

- _ W Posnet Revo zastosowano wydajny i wytrzymały mechanizm termiczny, który drukuje paragon fiskalny bezpośrednio w kierunku klienta. Dzięki temu nabywca może w łatwy sposób odebrać ten dokument _ - wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

Kontynuacja trendów w 2016 roku

Premiery urządzeń fiskalnych, które miały miejsce w 2015 roku, są dowodem na to, że producenci reprezentujący tę branżę nie próżnują i stale wprowadzają na rynek modele z nowymi funkcjonalnościami. Jednakże, istotniejsze jest to, że pojawienie się kasy Revo oraz terminala Thermal HD nie było jednorazową inicjatywą. Wiadomo już, że w 2016 roku do sprzedaży trafi pierwsze urządzenie, w którym połączone zostaną: drukarka rejestrująca, terminal płatniczy, ekran dotykowy oraz[ skaner

]( #10622777 ) kodów kreskowych. Co więcej, również na przykładzie marki Posnet widać, że idea technologii modułowej będzie dalej rozwijana.

- W pierwszym kwartale _ 2016 roku do rąk przedsiębiorców trafi mała kasa fiskalna Ergo. Z pozoru to model stworzony przede wszystkim do pracy mobilnej, lecz w tym przypadku gabaryty mogą być mylące. Urządzenie jest dostępne z tak wieloma rozszerzeniami, że równie dobrze sprawdzi się w rozbudowanym systemie sprzedaży _ - podkreśla ekspert PCKF.

Nowe przepisy fiskalne w 2017 roku?

Zmiany w przepisach niewątpliwie mają wpływ na to, jakie urządzenia rejestrujące pojawiają się na rynku. Zeszłoroczne rozszerzenie katalogu czynności, w przypadku których paragony fiskalne należy wydawać bez względu na wysokość obrotu, jest na to najlepszym dowodem. O ile właściciel sklepu spożywczego sięgnie zazwyczaj po rozbudowany i wszechstronny model, o tyle w salonie kosmetycznym prędzej sprawdzi się mała, elegancka i prosta w obsłudze kasa z podstawowymi funkcjami. W takich rozważaniach należałoby uwzględnić wszystkie branże, w których urządzenia rejestrujące są narzędziami niezbędnymi do codziennej pracy. A jakich zmian w prawie należy się spodziewać w najbliższym czasie?

- O_ becne Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie funkcjonowało tylko do 31 grudnia br. W związku z tym, na początku 2017 roku w życie powinny wejść nowe przepisy, szczegółowo regulujące tę kwestię _ - tłumaczy Marcin Ciechowicz.

Kolejne Rozporządzenie MF może nie być jedyną zmianą, do której dojdzie w perspektywie kilku bądź kilkunastu miesięcy. Resort finansów w przeszłości wielokrotnie zapowiadał, że w 2017 roku planowana jest zmiana stawek podatkowych VAT. A to również będzie miało duży wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej oraz rejestrowanie obrotu. Głównie ze względu na fakt, że zmiana stawek VAT wiąże się z koniecznością przeprogramowania urządzenia fiskalnego.

Jesteś zainteresowany kupnem nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę MediaMarkt promocje.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)