Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?

Jak optymalnie skonfigurować twardy dysk?
Źródło zdjęć: © PC World
20.04.2010 12:00, aktualizacja: 20.04.2010 13:08

Twardy dysk będzie działał dłużej jeżeli odpowiednio go skonfigurujesz. Wyłączenie bądź zmiana kilku opcji w systemie spowoduje, że korzystanie z HDD będzie wygodniejsze i wydajniejsze.

Twardy dysk należy odpowiednio przygotować do pracy. Podział na partycje zabezpieczy przechowywane na nim dane, wyłączenie niektórych opcji zmniejszy prawdopodobieństwo awarii i przyspieszy funkcjonowanie.

Obraz
© (fot. PC World)

Dodatkowe programy spowodują, że praca twojego HDD będzie bardziej efektywna.

Podział dysku na partycje

Po zainstalowaniu dysku, ale przed instalacją systemu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie wykorzystywany komputer. Od tej decyzji zależy odpowiedni podział dysku na partycje. Wydzielenie części nośnika zwiększy nie tylko bezpieczeństwo danych lecz także wydajność.

Zanim zdecydujesz o liczbie i wielkości partycji pamiętaj, że najmniejszą wydajność oferuje partycja, na której umieszczony jest system operacyjny. Domyślnie zapisany jest na niej plik wymiany, który zwalnia pracę peceta.

Często zmienia on swoją zawartość i ulega dużej fragmentacji. Powinno się na niej umieścić jedynie system i programy narzędziowe.

Obraz
© Optymalny podział na partycje, dysku o wielkości 500GB (fot. PC World)

Na oddzielnej partycji zapisz dane, które rzadko ulegają modyfikacji: filmy, muzykę, zdjęcia, a na kolejnej zainstaluj gry - zajmują dużo miejsca ale powinny być mieszane z danymi. Pamiętaj jednak, że znaczący wzrost wydajności i zmniejszenie zużycia mechaniki dysku można uzyskać po rozdzieleniu danych i systemu pomiędzy różne dyski fizyczne.

Dysk podzielisz na partycje na przykład za pomocą programu Paragon Hard Disk Manager.

Obraz
© (rys. 1. Paragon HDM - wybór dysku do partycjonowania (fot. PC World)
  1. Po uruchomieniu aplikacji wybierz Create Partition, poczekaj na wyświetlenie kreatora i kliknij Next. Wybierz twardy dysk, na którym chcesz utworzyć nową partycję i ponownie kliknij Next (rys. 1).
  2. Ustal wielkość nowej partycji (rys. 2), kliknij Next. Nadaj partycji nazwę i przypisz literę. W kolejnym oknie zaakceptuj ustawienia. Wprowadzenie zmian może wymagać ponownego uruchomienia systemu.

Tajemniczy MTBF

MTBF to parametr określający żywotność twardego dysku. Jest on obliczany dla danej serii dysków i definiuje prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia przez rok jego użytkowania.

Obraz
© (rys. 2. Okreslanie wielkości nowej partycji (fot. PC World)

Na przykład, jeśli MTBF to 20. tysięcy godzin, prawdopodobieństwo awarii wynosi 4,38%, przy założeniu, że dysk pracuje 24 godziny na dobę.

Prawdopodobieństwo spada, gdy dzienny czas pracy jest krótszy. Im wyższy MTBF z tym lepszy twardy dysk. Dla najnowszych konstrukcji waha się od 60. tysięcy do 1,5 miliona godzin. Teoretycznie więc ryzyko uszkodzenia dysku jest bardzo małe.

Optymalizacja ustawień

Powierzchnia partycji systemowej jest wykorzystywana przez większość aplikacji jako dodatkowa pamięć tymczasowa. Na dysku nieustannie zapisywane i kasowane są pliki, a aplikacje modyfikują i aktualizują swoje bazy danych. Ponadto w systemie działa, kilka do niczego nie potrzebnych usług. Warto zoptymalizować Windows, by ograniczyć wykorzystanie twardego dysku.

Obraz
© (rys. 3. Zmiana ustawień pamięci wirtualnej (fot. PC World)

Plik systemowy używany jest wtedy, gdy brakuje pamięci operacyjnej (RAM). Można go wyłączyć, jeżeli komputer z Windows XP lub Vista wyposażony jest w 2GB RAM-u lub 4GB, gdy korzystasz z Windows 7. Zmniejszysz w ten sposób zużycie dysku. Jeżeli plik wymiany niezbędny jest do pracy warto przenieść go na inny dysk fizyczny. Zwiększy to wydajność komputera.

  1. Aby zmienić ustawienia pliku wymiany otwórz Panel sterowania. Kliknij System i zabezpieczenia, następnie System i Zaawansowane ustawienia systemu.
  2. Przejdź na kartę Zaawansowane. Kliknij przycisk Ustawienia, kartę Zaawansowane i wybierz Zmień (rys. 3).

ReadyBoost

Gdy komputer ma mało pamięci RAM i nie można wyłączyć pliku wymiany możesz skorzystać z technologii ReadyBoost lub programu eBoostr.

Wykorzystują one pamięć flash (pendrive USB lub kartę SD) jako dodatkową pamięć operacyjną i zapisują na niej dane używane przez systemowy menadżer pamięci.

Obraz
© Pendrive podłączony do portu USB może przyspieszyć działanie komputera i odciążyć twardy dysk (fot. PC World)

Pendrive jest znacznie wydajniejszy niż twardy dysk i dzięki temu rozwiązanie to przyspiesza działanie komputera.

Technologia nie przyda się, gdy używasz dysku SSD. Indeksowanie danych to usługa, która pozwala szybciej wyszukiwać pliki i dokumenty. Działa w tle i bardzo obciąża twardy dysk. Wyłącz ją.

Obraz
© (rys. 4. Wyłącz indeksowanie dysku. Odciążysz go (fot. PC World)
  1. Otwórz okno właściwości danej partycji i przejdź na kartę Ogólne. Usuń zaznaczenie z opcji Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami (rys. 4). Kliknij Zastosuj.
  2. Powtórz procedurę dla wszystkich partycji w komputerze. Koniecznie wykonaj tę wskazówkę, jeśli posiadasz dysk SSD. Jego indeksowanie nie przyspieszy wyszukiwania plików, a zmniejszy żywotność komórek pamięci. Prefetch i Superfetch zostały pomyślane jako mechanizmy przyspieszające uruchamianie aplikacji. Odczytują z dysku i umieszczają w pamięci najczęściej używane przez użytkownika programy. Zwiększa to jednak wykorzystanie RAM-u i dysku.
Obraz
© (rys. 5. Wyłączanie prefetch i superfetch (fot. PC World)

W większości konfiguracji sprzętowych (zwłaszcza mniej wydajnych, na przykład laptopach) lepiej je wyłączyć. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji TweakPrefetch.

  1. Po uruchomieniu programu przejdź do sekcji Prefetch Setting i zaznacz opcję Disabled. Następnie w sekcji Superfetch Setting zaznacz Disabled (rys. 5). Zaakceptuj ustawienia klikając Apply.
  1. Uruchom Eksploratora Windows i wykasuj zawartość folderu C:\Windows\Prefetch.

Optymalizacja Windows dla SSD

Jeżeli korzystasz z dysku SSD koniecznie wyłącz mechanizmy prefetch i superfetch. W przypadku wykrycia niektórych modeli Windows 7 automatycznie optymalizuje swoje ustawienia.

Obraz
© SSD Tweaker zoptymalizuje wykorzystanie dysku SSD (fot. PC World)

W większości konfiguracji zmianę trzeba przeprowadzić samemu. Skorzystaj w tym celu z darmowej aplikacji SSD Tweaker. Po jej uruchomieniu wybierz Auto Tweak Settings i Save and Exit. Uruchom ponownie komputer, by zaakceptować zmiany. Obciążenie dysku zmniejszy się, spadnie prawdopodobieństwo awarii, a komputer będzie pracował szybciej. Defragmentacja danych

Bezawaryjną pracę dysku przedłuża defragmentacja danych. Ułatwia ona i przyspiesza dostęp do plików, zmniejsza zużycie mechaniki HDD i prawdopodobieństwo awarii. Defragmentację partycji systemowej należy wykonywać mniej więcej raz na dwa tygodnie, pozostałych raz na miesiąc.

Do przeprowadzenia defragmentacji warto użyć aplikacji, która zbada zawartość partycji i w razie potrzeby wykona szybką defragmentację. W realizacji tego zadania sprawdza się bezpłatny Auslogics Disk Defrag.

Dodatkowo warto korzystać z programu PageDefrag. Porządkuje on pliki systemowe i plik wymiany przed startem systemu.

Obraz
© (rys. 7. Parametry do uruchomienia programu Contig (fot. PC World)

Często nie trzeba skanować całej partycji. Wystarczy pojedyncze, najczęściej używane foldery. Służy do tego celu bezpłatna aplikacja Contig.

  1. Aby z niej skorzystać umieść plik contig.exe w folderze C:\Windows\System32. i przejdź do katalogu %USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo
  2. Utwórz skrót, do skopiowanego pliku i dodaj do niego parametry: Contig.exe -s . -v (rys. 7).
Obraz
© (rys. 8. Defragmentację pojedynczych folderów można uruchamiać z systemowego menu kontekstowego (fot. PC World)

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na folder, w menu kontekstowym dostępne będzie polecenie defragmentacji (rys. 8).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)