Twardy dysk: instalacja i chłodzenie
Nawet najlepszy twardy dysk może odmówić posłuszeństwa jeśli się o niego nie dba. Ważna jest przede wszystkim prawidłowa instalacja i dobre chłodzenie. Zobacz jakich zasad przestrzegać podczas instalowania HDD w komputerze i jak odpowiednio chłodzić dysk
15.04.2010 | aktual.: 05.07.2016 13:04
Nawet najlepszy twardy dysk może odmówić posłuszeństwa jeśli się o niego nie dba. Ważna jest przede wszystkim prawidłowa instalacja i dobre chłodzenie. Zobacz jakich zasad przestrzegać podczas instalowania HDD w komputerze i jak odpowiednio chłodzić dysk.
Odpowiednie ułożenie i zamontowanie dysku w obudowie oraz odpowiednie chłodzenie spowodują, że urządzenie będzie działało o wiele dłużej. Bezawaryjną pracę wydłuża nawet odpowiednie ustawienie komputera. Pamiętaj, o tym, by przestrzegać następujących zasad:
- Prawidłowe są jedynie dwie pozycje instalacji dysku: pozioma lub pionowa. Niedopuszczalne są jakiekolwiek odchylenia od tych płaszczyzn. Będą one przyczyna większego zużycia mechaniki dysku i mogą spowodować jego szybszą awarię.
- Jeśli posiadasz dwa dyski zainstaluj je tak, by ich obudowy były oddalone od siebie. Grzeją się one podczas pracy, dlatego powinna je otaczać jak największa wolna przestrzeń. Zapewni to swobodny przepływ powietrza umożliwiający chłodzenie.
- Umieść dodatkowy, najlepiej wolnoobrotowy wentylator za zatokami z dyskami. Wymuszony przepływ powietrza obniży temperaturę dysków, co sprawi, że wydłuży się ich żywotność. Jeśli planujesz pracę z komputerem w upalne dni, instalacja wentylatora to konieczność.
- Jeśli chcesz wyciszyć dyski, kup przede wszystkim dobrą obudowę, która tłumi hałas. Unikaj niestabilnego podwieszania dysku.
- Nigdy nie wyciszaj dysku za pomocą mat czy gąbki. Spowoduje to wzrost temperatury pracy i prawdopodobieństwa awarii.
- Nie stawiaj komputera w rogu pokoju, blisko kaloryfera i w miejscach, w których ograniczony jest swobodny przepływ powietrza. Postaw go tak, by ograniczyć możliwość zawadzenia o przewody bądź potrącania obudowy. Zabezpiecz przed wstrząsami.
Jak zainstalować chłodzenie
Sposób konfiguracji chłodzenia zależy od tego, jaką obudowę posiadasz. Możesz skorzystać z rozwiązań oferowanych przez ich producentów, bądź samemu dodać odpowiedni wentylator.
- Idealnym sposobem chłodzenia jest wolnoobrotowy wentylator 12 cm lub większy, który większość producentów obudów instaluje standardowo. W przypadku obudowy tańszej lub starszego typu, można go dokupić i zainstalować samemu.
- Jeśli posiadasz obudowę z wentylatorami, które wyciągają na zewnątrz powietrze z okolic procesora i zasilacza, warto zainstalować dodatkowy wentylator tak, by tłoczyć chłodne powietrze na dyski.
Gdy obudowa jest słabo wentylowana lub ruch powietrza w jej wnętrzu jest ograniczony, dodatkowy wentylator zainstaluj w pozycji pozwalającej wyciągać na zewnątrz ciepłe powietrze zbierające się nad dyskami. Ogólna zasada mówi, by wentylatory umieszczone wyżej wyciągały powietrze z obudowy, a te umieszczone niżej tłoczyły je do wnętrza.
- Gdy w obudowie komputera, który posiadasz nie ma miejsca na instalację wentylatora skorzystaj ze specjalnej kieszeni na dyski na przykład firmy Coolermaster.
Ma ona standardowo zainstalowany filtr przeciwpyłowy i wydajny wentylator.