Intel Penryn na rynku już 12 listopada

Intel Penryn na rynku już 12 listopada

25.10.2007 15:30

Intel otworzył nową fabrykę procesorów. Zbudowany za ponad 3 miliardy dolarów zakład produkować będzie procesory w 45 nanometrowym procesie technologicznym. Pierwsze takie układy - kodowo nazwane Penryn - mają trafić na rynek już w listopadzie.

Pierwsze układy wyprodukowane w technologii 45 nm Intel zaprezentował jeszcze w styczniu zeszłego roku ( zobacz wideo: "Intel: pierwsze układy w technologii 45 nm" - http://www.idg.pl/tv/tvbeta.asp?wolne=0&id=88078 ). Wciąż jednak najnowocześniejsze dostępne CPU firmy i jej największego konkurenta, AMD, to układy 65-nanometrowe. Nowa fabryka umiejscowiona w Chandler w Arizonie ma to zmienić. Według analityków jej budowa daje Intelowi co najmniej 6 miesięcy przewagi, przynajmniej jeżeli chodzi o przejście na technologię 45 nanometrów.

Przedstawiciele AMD, czego można się było spodziewać, ze sceptycyzmem podchodzą jednak do tych szacunków. Rzecznik firmy, Gary Silcot powiedział w rozmowie z dziennikarzami agencji Associated Press, że _ "klienci kupują znacznie więcej, niż nanometry [...] Możemy być w tyle za niektórymi firmami, jeżeli chodzi o przejście na 45 nm, ale jesteśmy bardzo daleko z przodu gdy popatrzymy na liczbę kluczowych usprawnień architektury." _

Szybsze przejście Intela na proces technologiczny 45 nanometrów dla AMD może być jednak gwoździem do trumny. Już teraz koncern zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, przez pierwsze 9 miesięcy 2007 r. firma straciła już ponad 1,6 miliarda dolarów podczas gdy w tym samym okresie Intel zanotował ponad 4,5 miliarda USD zysku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)