Plany procesorowe AMD na najbliższe lata

Plany procesorowe AMD na najbliższe lata

Plany procesorowe AMD na najbliższe lata
Źródło zdjęć: © IDG
03.09.2008 20:30, aktualizacja: 04.09.2008 10:42

Koncern Advanced Micro Devices ( AMD ) zamierza znacząco rozszerzyć ofertę procesorów w ciągu najbliższych dwóch lat. Co ważne, firma zamierza także w niedługim czasie zaprzestać dostarczania układów jednordzeniowych.

Poza procesorami o kodowej nazwie Deneb oraz układami dla najbardziej wymagających - Deneb FX, AMD zamierza dostarczyć nowe CPU z rodziny Propus, Heka, Rana oraz Regor. Wszystkie nowe układy współpracować będą z nową podstawką AM3. Produkowane będą w 45nm procesie technologicznym i cechować się będą usprawnieniami w mikroarchitekturze.

Obraz
© 45nm struktura procesora

AMD Propus będzie czterordzeniowym układem z wbudowanym kontrolerem pamięci DDR2 oraz DDR3. Nie zostanie jednak wyposażony w pamięć podręczną trzeciego poziomu ( L3 ). Heka to procesor z trzema rdzeniami oraz pamięcią cache L3 i także obsługą DDR2/DDR3. Rana jest układem podobnym do Heki, jedyną różnicą jest brak pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Natomiast Regor to dwurdzeniowy CPU z 1 MB pamięci podręcznej L2 przypadającej na każdy rdzeń.

Procesory powinny trafić na rynek w 2009 roku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)