Eee skazany na sukces?

Eee skazany na sukces?
Źródło zdjęć: © Asus

28.12.2007 08:30, aktual.: 28.12.2007 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląda na to, że spośród wszystkich projektów tanich laptoptów tylko Eee Asusteka odniósł rynkowy sukces. Komputerowy gigant, znany przede wszystkim z produkcji płyt głównych i notebooków, uważa, że w przyszłym roku Eee będzie na tyle popularny, że stanie się drugim pod względem wielkości źródłem przychodów koncernu.

W samym tylko styczniu Asustek chce sprzedać 300 000 komputerów Eee, natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku nabywców ma znaleźć aż milion takich maszyn. W całym 2008 roku do klientów ma trafić 5 milionów tanich laptopów.

Cena detaliczna Eee wynosi w USA 299-499 dolarów. W hurcie Asustek sprzedaje komputery średnio za 250 dolarów. Jeśli pomnożymy to przez 5 milionów sztuk, to okaże się, że wpływy ze sprzedaży laptopa mają wynieść 1,25 miliarda USD. To sporo zważywszy na fakt, iż tegoroczne przychody Asusteka to 7,6 miliarda dolarów. Dzięki Eee Asustek, największy na świecie producent płyt głównych, chce do 2010 roku zdobyć aż 20% światowego rynku komputerów osobistych.

Mimo iż Eee jest tani, to nie wiadomo, czy przewidywania tajwańskiej firmy się sprawdzą. Trzeba bowiem pamiętać, że niską cenę osiągnięto dzięki stosunkowo niskiej wydajności. Co prawda w tej chwili Eee współpracuje z Linuksem, a wkrótce użytkownicy znajdą na nim preinstalowaną okrojoną wersję Windows XP, jednak mniej wymagające systemy operacyjne to nie wszystko i wielu użytkowników będzie wolało wydać więcej pieniędzy na lepszy sprzęt.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)