Ile kosztuje praca hackerów?

Ile kosztuje praca hackerów?
27.05.2010 13:18
Ile kosztuje praca hackerów?

Godzina pracy botnetu, czyli pirackiej sieci z przejętych komputerów osobistych i firmowych kosztuje 8,94 USD - tyle ile "dwa duże piwa w lepszym angielskim pubie" - poinformował brytyjski portal informatyczny ZDNet

ZDNet powołuje się tutaj na badania przeprowadzone przez ekspertów bezpieczeństwa z firmy VeriSign iDefense, zajmującej się zabezpieczaniem stron internetowych. Eksperci ci, podszywając się pod inwestorów lub prywatne firmy od lutego skontaktowali się poprzez internet z operatorami 2. największych botnetów oraz dokonywali obserwacji ich działań.

288764407620843667
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

Operatorzy ci oferowali różne typy ataków na sieci, firmy lub pojedyncze serwery oraz rozsyłanie spamu i phishing. W swoich działaniach zarządzający botnetami hackerzy ogłaszali się podobnie jak legalne firmy internetowe - poprzez bannery i fora internetowe. Podobnie też jak zwykłe firmy proponowali pakiety promocyjne i obniżki dla "stałych klientów". Najniższa zanotowana cena godziny pracy botnetu wyniosła 8,9. USD, podczas gdy doba - 67,20 USD.

Jak podaje raport VeriSign, wyraźne załamanie aktywności operatorów botnetów było zauważalne w marcu br. kiedy to policja hiszpańska we współpracy z FBI aresztowała 3 mężczyzn kierujących największym na świecie botnetem Mariposa, zawierającym 12,7 mln komputerów PC. Okazało się przy tym, że byli oni "kadrą kierowniczą" z średnimi umiejętnościami hackerskimi; hackerzy wysokiej klasy wykonywali dla nich swoiste "prace zlecone" przy przygotowaniu ataków i tworzeniu złośliwego kodu do zakażania nowych komputerów. Mariposa uczestniczyła w kradzieżach danych z połowy firm z listy Fortune 100. i kradzieżach danych kart kredytowych z 40 największych banków.

Według ZDNet, walka z botnetami, zwłaszcza spamerskimi jest bardzo trudna. Drugi co do wielkości po Mariposie botnet Zeus miał załamać się w marcu po wyłączeniach jego serwerów przez miejscowe firmy ISP (dostępu do Internetu) w Kazachstanie. Jak się jednak okazuje z raportu VeriSign, odbudował już swoją aktywność. Podobnie stało się ze spamerskim botnetem Waledac, przeciwko któremu podejmował akcje prawne koncern Microsoft.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)