Ile kosztuje bezpieczeństwo ministerstwa?

Ile kosztuje bezpieczeństwo ministerstwa?

15.10.2010 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponad ćwierć mln zł na niszczarkę twardych dysków, prawie 400 tys. zł na filtry uniemożliwiające podglądanie wyświetlanych na ekranie monitora informacji i ponad 1,5 mln zł na rozbudowę systemu archiwizacji danych komputerowych - to niektóre z wydatków MSZ na poprawę bezpieczeństwa informatycznego

Pod koniec września i na początku października rozstrzygnięte zostały przetargi dotyczące tych inwestycji. Mimo że opiewają one na znaczne sumy, w każdym z nich był tylko jeden chętny, który spełnił wszystkie stawiane przez resort wymagania.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Jak wynika z informacji ze strony internetowej MSZ, ministerstwo wydało na niszczarkę dysków HDD - 25. 378 zł. To więcej niż początkowo zamierzało przeznaczyć na ten cel, ale urzędnicy zdecydowali się zwiększyć planowaną kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty - w tym przypadku jedynej zgodnej z wymaganiami zamawiającego.

  1. 880 zł ministerstwo przeznaczyło z kolei na zakup 2 tys. filtrów prywatyzujących. To specjalna nakładka na ekran komputera, która sprawia, że obraz widoczny jest tylko i wyłącznie dla osoby siedzącej na przeciw niego.

Jak czytamy na stronach internetowych resortu, celem zamówienia jest "podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji przetwarzanych na notebookach Ministerstwa Spraw Zagranicznych". Filtry będą wykorzystywane zarówno przez pracowników centrali resortu, jak i placówek zagranicznych.

Jedynym kryterium oceny ofert w tym postępowaniu była cena. Urzędnicy jednak nie zgodzili się, aby filtry były innej firmy niż notebooki, na których będą zastosowane (różnica na zaproponowanych alternatywnych polegała na sposobie mocowania).

Jeden z potencjalnych oferentów w pytaniu przed przetargiem zwracał uwagę, że modele urządzeń o parametrach, jakie wskazał resort są produkowane tylko i wyłącznie przez jednego producenta. MSZ tłumaczyło natomiast, że sposób mocowania filtra pomiędzy ekranem a jego obudową "odzwierciedla uzasadnione potrzeby zamawiającego w ujęciu funkcjonalnym, jak również technicznym związanym z konstrukcją sprzętu, którym zamawiający dysponuje".

Również tylko jedna oferta okazała się zgodna z wymaganiami zamawiającego w przetargu na "Rozbudowę centralnego systemu backupu". Na ten cel MSZ wyda 1 561 600 zł. Za te środki resort otrzyma m.in. sprzęt oraz oprogramowanie wraz z jego subskrypcją na okres do końca 2012 r. Będzie miał też zapewnioną opiekę techniczną dla obecnych systemów kopii bezpieczeństwa i archiwizacji poczty do końca 2012 r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)