Idziesz na koncert lub festiwal? Zabezpiecz swój telefon!

Idziesz na koncert lub festiwal? Zabezpiecz swój telefon!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.06.2013 10:33, aktual.: 19.06.2013 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato to między innymi okres, w którym młodzież podróżuje po kraju śladem festiwali muzycznych i innych wydarzeń plenerowych. Oczywiście jednym z nieodłącznych atrybutów w takiej podróży pozostaje smartfon. Wraz z popularyzacją nowoczesnych telefonów wzrosły jednak zagrożenia i młodzież jadąca na festiwal musi nauczyć się pilnować komórki niczym portfela... a czasami nawet bardziej.

Najnowsze badania opublikowane przez firmę Symantec dowodzą, że dla uczestników koncertów, imprez i festiwali urządzenia mobilne odgrywają kluczową rolę. Niestety, wraz ze wzrostem znaczenia smartfonów rosną także zagrożenia. Przy okazji wakacyjnego wyjazdu, jesteśmy szczególnie narażeni na nowoczesne niebezpieczeństwa, takie jak zgubienie czy kradzież urządzenia lub oszustwa internetowe wycelowane w posiadaczy smartfonów i tabletów. Poniżej znajduje się kilka prostych porad dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego, których przestrzeganie pomoże zachować bezpieczeństwo online również na imprezach masowych.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Jak chronić telefon podczas imprez?

Bezpieczne udostępnianie informacji. Sprawdź ustawienia prywatności w sieciach społecznościowych, aby upewnić się, że wiesz, kto ma dostęp do publikowanych przez ciebie informacji. Zastanów się, zanim podasz swoją bieżącą lokalizację lub zamieścisz zdjęcia w serwisie społecznościowym. Może się wydawać, że to całkiem nieszkodliwa czynność, informuje jednak innych, że jesteś aktualnie zajęty lub przebywasz poza domem.

Hasło jako drogi bilet wstępu. Chroń swoje urządzenie za pomocą skomplikowanego, regularnie zmienianego hasła. Znacznie utrudni to niepowołanym osobom uzyskanie dostępu do Twoich osobistych informacji zapisanych w urządzeniu, które łatwo zgubić lub może zostać skradzione w tłumie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Chroń dane swojego konta bankowego. Zastanów się, zanim wejdziesz na swoją skrzynkę pocztową lub konto bankowe za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi. Cyberprzestępcy potrafią wydobyć poufne informacje z niezabezpieczonych sieci. Warto poczekać, aż znajdziesz się w chronionej sieci zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek czynności wymagające podania poufnych informacji.

Zgubione - znalezione. Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające smartfon, które pozwala go zdalnie zlokalizować w przypadku zgubienia lub kradzieży. Takie aplikacje pozwalają też zdalnie zablokować, a nawet wymazać zapisane w urządzeniu dane osobiste.

Oszukują na biletach elektronicznych. Jak się chronić?

Kuszące konkursy. Oszustwa biletowe w mediach społecznościowych, w tym posty zachęcające do kliknięcia przycisku "Lubię to", aby otrzymać darmowe bilety, mają miejsce coraz częściej. Traktuj takie oferty ostrożnie - wejdź bezpośrednio na profil marki w serwisie społecznościowym lub jej stronę internetową, aby najpierw zweryfikować samą ofertę.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Kupować czy nie kupować? Jeśli oferta sprzedaży biletów na koncert roku jest tak korzystna, że wydaje się aż podejrzana, warto mieć się na baczności. Kupuj bilety za pomocą karty kredytowej - w przeciwieństwie do kart debetowych lub gotówki oferuje ona ochronę w przypadku oszustwa.

Kupuj w sprawdzonych miejscach. Uważaj na kupowanie biletów w witrynach, o których słyszysz pierwszy raz w życiu. Takie strony mogą reklamować się tańszymi biletami, ostateczne koszty mogą być jednak znacznie wyższe. Trzymaj się znanych sprzedawców.

Kontrola oszustw. Zanim podasz w sieci dane swojej karty kredytowej, poszukaj na stronie internetowej znaków gwarantujących bezpieczeństwo, aby sprawdzić, czy witryna jest wiarygodna. Warto też zwrócić uwagę na litery "HTTPS" na pasku adresu, które wskazują na to, że dany formularz lub strona oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)