Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój sprzęt!

Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój sprzęt!
Źródło zdjęć: © lily - Fotolia.com

22.07.2014 12:17, aktual.: 22.07.2014 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato w pełni, co oznacza, że wiele osób wybiera się na w pełni zasłużony urlop. Jednak, tak jak przed podróżą do odległego zakątka świata należy sprawdzić wszelkie zalecenia zdrowotne, trzeba obowiązkowo „zaszczepić się” przed cyberatakami. Nie powinniśmy zapominać, że podczas podróży ryzyko związane z cyberprzestępczością znacznie wzrasta, dlatego eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka wakacyjnych porad bezpieczeństwa.

Rezerwacja wakacji

Po znalezieniu wiarygodnej strony, na której można zarezerwować nocleg, należy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności online. Przed przeprowadzeniem transakcji warto sprawdzić swoje urządzenie i obecne na nim oprogramowanie, aby upewnić się, że zainstalowane zostały wszystkie uaktualnienia oferowane przez producentów. Trzeba również przyjrzeć się uważnie samemu serwisowi, za pomocą którego przelewamy pieniądze – w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z jego właścicielem lub zrezygnować z płatności. Ponadto, na komputerze zawsze powinno działać niezawodne oprogramowanie bezpieczeństwa, najlepiej z wbudowaną dodatkową ochroną transakcji finansowych online, taką jak Bezpieczne pieniądze Kaspersky Lab. Technologia ta sprawdza, czy strona jest bezpieczna, pilnuje, aby użytkownicy nie dali się zwieść sfałszowanym zasobom online, a także otwiera przeglądarkę w specjalnym, chronionym trybie.

Urządzenia

Większość z nas zabiera ze sobą na wakacje telefon komórkowy, tablet lub komputer. Jeśli jednak na urządzeniu znajdują się cenne dane, podróżni muszą pamiętać, aby po powrocie do domu czekała na nich kopia zapasowa. W ten sposób w razie kradzieży, awarii lub zgubienia urządzenia, wszystkie dane będą bezpieczne na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze. Podczas korzystania z urządzeń mobilnych na urlopie użytkownicy powinni zainstalować aplikację oferującą ochronę na wypadek kradzieży lub przynajmniej potrafić obsługiwać wbudowane funkcje antykradzieżowe na swoim urządzeniu. Na przykład funkcja ochrony przed kradzieżą w rozwiązaniu Kaspersky Internet Security multi-device może ukryć dane dotyczące kontaktów, połączeń i wiadomości tekstowych w razie zgubienia lub kradzieży telefonu oraz pozwala zdalnie zablokować urządzenie, skasować dane, ustalić jego lokalizację, a nawet zrobić zdjęcie każdemu, kto próbuje je wykorzystywać wbrew woli właściciela.

Podczas wakacji

Na urlopie ważne jest posiadanie kilku numerów kontaktowych na wypadek sytuacji awaryjnej. Jest to szczególnie istotne podczas pobytu za granicą, gdzie nie zawsze dysponujemy połączeniem z internetem. Dlatego wszystkie awaryjne numery powinny być przechowywane w telefonie, na laptopie lub chociażby na kartce w portfelu. Poza granicami swojego państwa ważne jest również, aby wiedzieć, jak dzwonić do kraju z aktualnego miejsca pobytu.

Karty płatnicze

Warto wziąć ze sobą więcej niż jedną kartę kredytową lub debetową, aby mieć plan B na wypadek zgubienia, kradzieży bądź anulowania naszego środka płatności. W przypadku podróżowania z dużą ilością gotówki, warto przechowywać ją w sejfie hotelowym (razem ze swoim paszportem, o ile nie trzeba mieć go przy sobie).

Podjęcie wszystkich zalecanych środków ostrożności pozwala zapewnić sobie ochronę podczas wakacji przed wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi oraz oszustwami, które mogą zrujnować urlop.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)