HTML 5 na horyzoncie

HTML 5 na horyzoncie

HTML 5 na horyzoncie
Źródło zdjęć: © W3
24.01.2008 09:30, aktualizacja: 26.01.2008 19:58

W3C, organizacja zajmująca się opracowywaniem standardów sieciowych, opublikowała roboczą specyfikację języka HTML 5.

Od czasu publikacji HTML 4 w 1997 strony WWW zmieniły się nie do poznania. Zamiast statycznej zawartości ubogiej w elementy graficzne mamy dzisiaj witryny pełne multimedialnej zawartości. Pojawiły się rewolucyjne technologie, jak Ajax, które pozwalają użytkownikowi na zaawansowane interakcje ze stroną WWW. Aby sprostać nowym wyzwaniom, w marcu 2007 roku organizacja W3C ( www.w3.org - http://www.w3.org ) powołała zespół HTML Working Group do opracowania nowej specyfikacji języka HTML. Opublikowano właśnie roboczą wersję HTML 5 jest - http://www.w3.org/tr/2008/wd-html5-20080122.

Co nowego w HTML 5?
Najciekawsze z wprowadzonych nowości to funkcje API do tworzenia dwuwymiarowej grafiki, umieszczania na stronie dźwięku i filmów oraz ułatwiające interaktywną edycję dokumentów w przeglądarce WWW. Istotną zmianą jest też możliwość wykorzystania pojemności dyskowej po stronie użytkownika do trwałego przechowywania danych. Pojawią się nowe znaczniki, ułatwiające prezentację popularnych elementów. Są to m.in. "

,
,

Specyfikacja HTML 5 jest pierwszą opracowywaną według zasady Royalty-Free Patent Policy, która ma zapewnić, że wykorzystane w specyfikacji rozwiązania będą wolne od ewentualnych żądań związanych z zarejestrowanymi patentami.

Członkami W3C są m.in. AOL, Apple, Google, IBM, Microsoft, Mozilla, Nokia i Opera. Oprócz wymienionych, w pracach na specyfikacją HTML 5 pomagały firmy: BEA Systems, Cisco, France Telecom, Hewlett-Packard, mTLD Top Level Domain Limited, Oxford Brookes University, Queensland University of Technology, Stanford University, University of Innsbruck oraz U.S. Library of Congress.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)