IDF: nowe Atomy na horyzoncie

IDF: nowe Atomy na horyzoncie

IDF: nowe Atomy na horyzoncie
25.09.2009 14:30, aktualizacja: 28.09.2009 11:42

Intel zapowiedział rozpoczęcie dystrybucji nowej generacji procesorów Atom w czwartym kwartale 2009 r. Układy o kodowej nazwie Pineview wchodzą w skład nowej platformy mobilnej koncernu o nazwie Pine Trail.

Procesory Pineview przeznaczone są do montażu w komputerach klasy nettop i netbook. Charakteryzują się zintegrowaniem CPU z podsystemem graficznym i kontrolerem pamięci, dzięki czemu uda się uzyskać, jak przekonuje Intel, nawet 70-procentowe zmniejszenie gabarytów układu (to zaś ma ułatwić wytwórcom sprzętu konstruowanie mniejszych i bardziej smukłych urządzeń).

Zintegrowanie głównej jednostki obliczeniowej z kontrolerem pamięci pozwoli na szybszą komunikację CPU z pamięcią. Rdzeń graficzny ma szybciej obsługiwać zadanie związane z obliczeniami graficznymi, zwalniając przepustowość potrzebną CPU na komunikowanie się z innymi podzespołami komputera.

W obecnej architekturze Intela dla netbooków kontroler pamięci i procesor grafiki mieszczą się w odrębnych chipsetach. Stąd też - m.in. - obsługa multimediów to jedna ze słabszych stron netbooków: komputery takie szczególnie niekorzystnie wypadają w konfrontacji ze sprzętem opartym na platformie Nvidia Ion (procesor Atom + układ GeForce 9400M). Pine Trail ma być właśnie odpowiedzią na Ion.

Należy co prawda pamiętać, że pierwotnie netbooki były przeznaczone do zadań związanych głównie z edycją dokumentów i przeglądaniem Internetu - producenci stawiali na energooszczędność kosztem wydajności. Okazało się jednak, że w kręgu zapotrzebowania klientów mieszczą się też bardziej zaawansowane funkcje, takie jak odtwarzanie wideo HD a nawet gry. Branża IT zaczyna to dostrzegać.

Urządzenia wykorzystujące nową generację Atomów najprawdopodobniej pojawią się w masowej sprzedaży w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)