Google kupiło kolejną firmę oferującą usługi mobilne

Google kupiło kolejną firmę oferującą usługi mobilne

11.10.2007 16:00

Google Inc. ogłosiło we wtorek, że kupiło Jaiku Ltd., twórcę aplikacji Jaiku Mobile, która umożliwia publikację i przeglądanie krótkich informacji nazywanych "jaikus".

Użytkownicy Jaiku mogą się kontaktować przy pomocy strony WWW jak i aplikacji instalowanej w telefonie komórkowym, która m.in. zastępuje dotychczasową książkę adresową. W części rozwiązań Jaiku przypomina Twitter, czyli serwis do mikro bloggingu, jednak ma szersze możliwości.

To kolejna z akwizycji Google związana z rynkiem usług mobilnych. Wcześniej społka przejęła m.in. firmy Zingku oraz GrandCentral.

_ -Utrzymywanie kontaktu ze znajomymi jest łatwiejsze niż kiedyś i trudniejsze zarazem. Szybki i narzucający ostre tempo sposób na życie jest łatwy i przyjemny, jednak coraz trudniej jest śledzić to co dzieje się u znajomych, jeśli oni również pędzą tak jak my- _ napisał Tony Hsieh, Product Manager Google na blogu. _ -Właśnie dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy ogłosić przejęcie Jaiku, firmy, która ciężko pracowała nad tym, by stworzyć użyteczne i innowacyjne aplikacje umożliwiające utrzymywanie kontaktu z tymi, na których zależy nam najbardziej. I nieważne czy korzystasz akurat z komputera czy z komórki _ - dodaje.

Hsieh mówi, że dotychczasowi użytkownicy Jaiku mogę nadal używać aplikacji. Nowi użytkownicy muszą poczekać do możliwość rejestracji do momentu, kiedy Google będzie gotowe na rozszerzenie działalności serwisy.

Według Hsieha, Google planuje wykorzystać idee i technologie leżące za Jaiku do stworzenia "konkurencyjnych i użytecznych produktów", dodając, że firma nie ma do ogłoszeni żadnych szcegółowych planów odnośnie Jaiku.

Wielu analityków uważa, że Jaiku jest kolejnym elementem układanki, który umożliwi stworzenie kompleksowego rozwiązania mobilnego od Google.

Już od dłuższego czasu w sieci pojawiają się plotki dotyczące Google Phone - jedni piszą, że ma to być kompletny telefon, produkowany dla Google przez któregoś z producentów urządzeń przenośnych. Inni, że będzie to system operacyjny, instalowany w wielu różnorodnych urządzeniach - konkurencja dla Symbiana i Windows Mobile. Nieoficjalnie mówi się, że Google Phone zostanie zaprezentowany w I kwartale 2008 roku.

Z kolei Robert Scoble pisze, że Jaiku pomoże Google w udoskonaleniu serwisu społecznościowego Orkut - http://www.internetstandard.pl/news/124754/100.html, którego wersja 2.0 ma powstrzymać ekspansję Facebooka.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)