Francja: wkrótce więcej piratów niż widzów w kinach

Francja: wkrótce więcej piratów niż widzów w kinach

Francja: wkrótce więcej piratów niż widzów w kinach
07.08.2008 10:30, aktualizacja: 07.08.2008 11:45

Francuscy internauci pobierają każdego dnia blisko 450 tys. pirackich kopii filmów - ogłosiło stowarzyszenie ALPA, zajmujące się walką z piractwem audiowizualnym. Przedstawiciele przemysłu filmowego twierdzą, że właśnie zrównała się liczba osób kupujących bilety do kin oraz internautów nielegalnie pobierających filmy.

Jak podała agencja AFP, dane te pochodzą z raportu nt. piractwa we Francji, przygotowanego na zlecenie ALPA. Organizacja przez kilka miesięcy ( od listopada 2007 do czerwca 2008 ) analizowała zachowania użytkowników najpopularniejszych na Sekwaną sieci bezpośredniej wymiany plików. Co ciekawe, wyniki raportu zostały upublicznione prawdopodobnie przez przypadek - organizacja zamierzała opublikować je dopiero we wrześniu.

Z opracowania dowiadujemy się m.in. że w analizowanym okresie filmy stanowiły ok. 90% wszystkich plików, które były nielegalnie dystrybuowane wśród francuskich internautów. Średnio, każdego dnia odnotowywano ok. 450 tys. pobrań filmu ( francuskiego lub zagranicznego ) - przedstawiciele ALPA tłumaczą, iż oznacza to, że obecnie zrównała się liczba osób, które płacą za obejrzenie filmu w kinie oraz internautów pobierających je nielegalnie z Internetu. Co więcej, liczba pobrań wciąż rośnie - niewykluczone więc, że osoby płacące za obejrzenie filmu staną się wkróce mniejszością.

_ "Mamy do czynienia ze niebezpiecznym, masowym zjawiskiem, które może zagrozić bytowi przemysłu filmowego. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się takich wyników - sądziliśmy, że skala piractwa jest dużo mniejsza" _ - skomentował w rozmowie z dziennikarzem AFP Frederic Delacroix, szef ALPA.

Warto wspomnieć, że ostatnimi czasy francuskie władze dość energicznie starają się zwalczyć piractwo internetowe - w kraju tym wprowadzone zostaną wkrótce w życie przepisy, w myśl których możliwe będzie odcinanie od Internetu osób przyłapanych na nielegalnym dystrybuowaniu plików w sieciach P2P ( pisaliśmy o tym w tekście "Francja odetnie piratów" - http://www.pcworld.pl/news/132024/francja.odetnie.piratow.html ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)