Firefox 3 najpopularniejszą przeglądarką internetową w Europie

Firefox 3 najpopularniejszą przeglądarką internetową w Europie

Firefox 3 najpopularniejszą przeglądarką internetową w Europie
09.04.2009 12:39, aktualizacja: 09.04.2009 13:08

Jak wynika z danych StatCounter, firmy specjalizującej się w analizie rynku internetowego, Firefox 3 z udziałem w rynku na poziomie 35,05 procent jest obecnie najczęściej używaną przeglądarką w Europie. Internet Explorer 7 znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 34,5 procent. W sumie przeglądarki Microsoftu wciąż jeszcze dominują na rynku, ale udział IE6, IE7 i IE8 w marcu ogółem spadł poniżej 50 procent, a udział Firefoksa 2 i 3 zwiększył się do 38 procent. Według danych StatCounter wśród innych przeglądarek na czoło wysuwa się Opera z wynikiem 5 procent, dystansując Safari i Chrome. Niedawno wprowadzony na rynek Internet Explorer 8 do tej pory zaznaczył swoją obecność jedynie 2,5-procentowym udziałem we wszystkich wywołaniach stron.

Bezpłatna usługa zbierania danych StatCounter, porównywalna z Google Analytics, według podawanych przez siebie danych rejestruje miesięcznie 4 miliardy wejść na stronach (Page Impressions) i jest zainstalowana na 3 milionach stron, spośród których jedna czwarta jest hostowana w Europie. Chociaż dane przedstawiane przez StatCounter różnią się znacznie od danych innych firm analitycznych, to sprawdzenie statystyk stron heise online potwierdza występowanie podobnej tendencji. Liczba wywołań stron dokonywanych za pomocą Internet Explorera przekroczyła nieco poziom 2. procent, natomiast liczba stron wywołanych za pomocą Firefoksa przekroczyła już 50 procent i ma tendencję wzrostową.

Takie statystyki należy jak zwykle przyjmować z odpowiednią dozą sceptycyzmu, albowiem mamy tu do czynienia z próbkami raportów tworzonych przez firmy analityczne, nie zaś z badaniem opartym na reprezentatywnej grupie internautów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)