Firefox 3 - koniec z pożeraniem pamięci!

Firefox 3 - koniec z pożeraniem pamięci!

Firefox 3 - koniec z pożeraniem pamięci!
Źródło zdjęć: © Mozilla
26.06.2008 12:30, aktualizacja: 26.06.2008 13:59

Podczas prac nad kolejnym wydaniem Firefoksa przedstawiciele Fundacji Mozilla wielokrotnie zarzekali się, że w "trójce" rozwiązany zostanie jeden z poważniejszych problemów wcześniejszych wersji programu - czyli "pamięciożerność". Teraz, po premierze Firefoksa 3, serwis Dotnetperls.com postanowił zweryfikować te zapewnienia - poprzez przeprowadzenie testów zużycia pamięci przez kilka popularnych przeglądarek. Przeglądarka Mozilli wypadła w nich znakomicie...

W testach, których szczegółowy opis można znaleźć w witrynie Dotnetperls.com - http://dotnetperls.com, uwzględniono 5 przeglądarek internetowych: Safari ( w wersji 3.1.2 ), Firefox ( 3.0 ), Flock ( 1.2.2 ), Opera ( 9.5 ) oraz Internet Explorer ( 8.0 Beta 1 - autorzy testu nie wyjawili, dlaczego w tym przypadku zdecydowali się na sprawdzenie wersji beta 8 zamiast 7 ). Wszystkie aplikacje testowane były w oddzielnych, trwających niespełna 3 godziny sesjach, przeprowadzonych na tej samej maszynie ( komputer z Windows Vista SP1 oraz 3 GB pamięci RAM ).

Podczas każdego testu aplikacje wykorzystywane były do przeglądania stron WWW - w tym czasie w systemie monitorowano stopień wykorzystania pamięci RAM ( napisana specjalnie w tym celu aplikacja rejestrowała co 3 sekundy statystyki pamięci ).

W testach najlepiej wypadł nowy Firefox - na zakończenie niespełna trzygodzinnego testu program wykorzystywał 111,8 MB pamięci. Na drugim miejscu znalazła się Opera z wynikiem 190,6 MB, na trzecim Flock ( 191,9 MB ), na czwartym Internet Explorer ( 194,4 MB ). Stawkę zamykał - z fatalnym wynikiem 636,9 MB - Safari.

Autorzy opracowania zwracają również uwagę, że w przypadku Safari i IE zauważono stałą tendencję do zwiększania się zużycia pamięci w miarę trwania testu - oznacza to, że gdyby potrwał on dłużej, zużycie pamięci prawdopodobnie cały czas by rosło. W Firefoksie, Flocku i Operze było inaczej - zużycie pamięci rosło dość szybko na początku testu, po czym ustabilizowało się i do końca pozostało na mniej więcej stałym poziomie.

Szczegółowe wyniki testu znaleźć można na stronie Dotnetperls.com - http://dotnetperls.com/content/browser-memory.aspx.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)