Firefox: wreszcie jest beta wersji 3

Firefox: wreszcie jest beta wersji 3

Firefox: wreszcie jest beta wersji 3
21.11.2007 10:30, aktualizacja: 21.11.2007 10:48

Fundacja Mozilla udostępniła betę kolejnej wersji przeglądarki Firefox, oznaczonej numerem 3. Terminu premiery finalnego wydania "trójki" na razie nie podano - jednak udostępnienie publicznej wersji testowej jest ważnym krokiem w tym kierunku. W Firefoksie 3 beta znajdziemy m.in. nowy moduł do zarządzania adresami często odwiedzanych stron oraz kilka nowych funkcji podnoszących bezpieczeństwo surfowania w Sieci. Fundacja zapowiedziała również przy okazji rychłe udostępnienie kolejnego ważnego uaktualnienia dla Firefoksa 2.0.

Poprzednie testowe wydanie wersji 3 - tzw. alfa - dostępne było jedynie dla zarejestrowanych testerów - w sumie błędów w niej szukało ok. 75 tys. osób. Mike Schroepfer z Mozilli zaznacza jednak, że udostępnienie wersji beta, którą pobrać mogą wszyscy zainteresowani, znacznie zwiększy zakres testów. Opublikowanie bety oznacza też, że autorzy przeglądarki uważają produkt za na tyle dopracowany, że można go już przedstawić użytkownikom ( aczkolwiek oczywiste jest, że wciąż może zawierać on pewne błędy ). _ "Przejście z fazy alfa do beta oznacza zwykle, że osiągnęliśmy już ten poziom jakości i niezawodności przeglądarki, iż może być ona wykorzystywana przez zainteresowanych użytkowników do codziennej pracy. Jest to dla nas także kolejny ważny krok w kierunku premiery finalnego wydania 3" _ - tłumaczy Schroepfer.

Niestety, przedstawiciel Mozilli nie podał na razie konkretnego terminu udostępnienia gotowego Firefoksa 3 - aczkolwiek przedstawił ogólny terminarz prac nad przeglądarką. Wiadomo więc, że druga beta ma być gotowa jeszcze w tym roku, zaś trzecia na początku 2008 r. Jeśli wszystkie testy przebiegną poprawnie, to w kilka tygodni po premierze ostatniej bety powinien pojawić się gotowy produkt. Przypomnijmy, iż wedle wcześniejszych deklaracji twórców Firefoksa wersja beta 1 miała pojawić się pod koniec lipca. We wrześniu miała być udostępniona beta 2, zaś w grudniu - finalny Firefox 3. W założeniach tych przyjęto jednak, iż Fundacja przygotuje tylko sześć testowych wydań alfa - podczas gdy niezbędne było wydanie aż ośmiu. To znacząco opóźniło prace nad przeglądarką.

Co nowego w Firefoksie

Jedną z najbardziej znaczących zmian w nowym wydaniu przeglądarki będzie zupełnie nowy moduł do zarządzania zakładkami - jego angielska nazwa to "Places". Przedstawiciele Mozilli tłumaczą, że zawierał będzie on bazę danych, zawierającą informacje o odwiedzonych stronach, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć adres strony, na którą kiedyś zaglądał użytkownik. _ "Dzięki 'Places' przeglądarka będzie w stanie przechowywać znacznie obszerniejsze informacje o odwiedzonych stronach" _ - tłumaczy Mike Schroepfer.

Co ważne, historię przeglądania będzie można przeszukiwać z poziomu paska adresowego - jeśli więc użytkownik szukał kiedyś w Sieci informacji np. o Toyocie Corolli Verso i trafił na poświęconą temu modelowi stronę, to aby ją zlokalizować, wystarczy, że wpisze w pasku adresowym słowo 'toyota', 'corolla' lub 'verso' - wtedy wyświetlona zostanie lista odwiedzonych stron, zawierających informacje na ten temat.

Będzie bezpieczeniej

W wersji 3.0 znajdzie się również zintegrowane narzędzie Google'a, którego zadaniem będzie ostrzeganie użytkownika o tym, że strona, którą zamierza odwiedzić, może zawierać złośliwe oprogramowanie. Zmian związanych z bezpieczeństwem doczeka się również menadżer pobierania plików - w nowym wydaniu ma się on lepiej integrować z aplikacjami antywirusowymi. Nowością jest również zablokowanie możliwości instalowania rozszerzeń pochodzących z podejrzanych stron ( ten mechanizm bywał wykorzystywany do instalowania w systemie szkodliwego oprogramowania ).

Przedstawiciele Mozilli zastrzegają, że najistotniejsze zmiany nie są widoczne dla zwykłych użytkowników - chodzi tu o nowy mechanizm renderujący strony - Gecko 1.9. Twórcy przeglądarki tłumaczą, iż dzięki niemu nowy Firefox będzie sprawniej wyświetlał strony typu Web 2.0.

Firefox 3 beta 1 dostępny jest m.in. w wersjach dla Linuksa, Mac OS X oraz Windows. Program jest spolonizowany - można go znaleźć na stronie Mozilli - http://www.mozilla.com/en-us/firefox/all-beta.html. Warto wspomnieć, iż przedstawiciele Fundacji zastrzegają, że w nowej wersji mogą nie działać niektóre rozszerzenia przeznaczone dla wydania 2.0.

Wkrótce poprawka dla Fx 2.0

Mozilla Foundation zapowiedziała przy okazji, że w najbliższych dniach użytkownikom Firefoksa udostępnione zostanie kolejne uaktualnienie dla wersji 2.0 - wydanie 2.0.0.10. Jest ono już testowane i powinno zostać opublikowane najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Najważniejszą zmianą wprowadzaną do przeglądarki przez to uaktualnienie będzie usunięcie groźnego błędu, związanego z obsługą plików typu .jar ( Java Archive ). Okazało się bowiem, że Firefox nie dość dokładnie sprawdza, czy pliki skompresowane w ten sposób nie są szkodliwe dla komputera - a to sprawia, iż możliwe jest umieszczenie w nich złośliwego kodu i zainfekowanie komputera przez przeglądarkę.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)