ESET NOD32 Antivirus 4 dla Mac OS X i Linux

ESET NOD32 Antivirus 4 dla Mac OS X i Linux

ESET NOD32 Antivirus 4 dla Mac OS X i Linux
15.12.2009 11:22

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, udostępniła wersje beta swoich nowych produktów - ESET NOD32 Antivirus 4 dla systemów Mac OS X oraz Linux

Opracowanie ESET NOD3. Antivirus dla Mac OS X i Linux jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę ochrony antywirusowej zgłaszaną przez coraz liczniejszą grupę użytkowników tych systemów. Rozwiązania ESET NOD32 Antivirus 4 dla systemów Mac OS X oraz Linux, podobnie jak inne produkty z rodziny ESET, bazują na wykorzystaniu zaawansowanych metod analizy heurystycznej oraz mechanizmów sztucznej inteligencji, tworząc linię ochrony zarówno przed znanymi, jak i zupełnie nowymi, jeszcze nierozpoznanymi zagrożeniami. Twórcy ESET NOD32 Antivirus dla Mac OS X oraz Linux położyli ogromny nacisk na zabezpieczenie miejsc potencjalnie wrażliwych na ataki. Stąd silna ochrona i skanowanie plików dołączonych do wiadomości e-mail oraz pobieranych z Internetu, a także pamięci przenośnych typu USB.

Obraz
© (fot. Eset)

Najważniejsze cechy ESET NOD32 Antivirus 4 dla Mac OS X oraz Linux:
• Automatycznie wykrywa i usuwa złośliwe programy - włączając w to zagrożenia przygotowane z myślą o Windows, Mac OS X, a także ataki przygotowane równolegle na oba systemy.
• Zaawansowane możliwości konfiguracji - umożliwia konfigurowanie maksymalnej wielkości, czasu i głębokości skanowania plików, archiwów i innych obiektów.
• Automatyczne skanowanie nośników wymiennych - obecnie bardzo często używanych przez cyberprzestępców do rozprzestrzeniania zagrożeń.
• Ochrona systemu w czasie rzeczywistym - wszystkie działania na plikach takie jak kopiowanie, przenoszenie i pobieranie są automatycznie sprawdzane w tle.
• Przejrzyste statystyki wykrytych zagrożeń - logi skanowanych plików, raporty w czasie rzeczywistym na temat operacji przeprowadzanych na plikach.
•. Regularne aktualizacje baz sygnatur i modułu zaawansowanej analizy heurystycznej.
Programy firmy ESET do wykrywania nowych zagrożeń wykorzystują sztuczną inteligencję oraz zaawansowane metody analizy heurystycznej. W razie potrzeby nieznany plik jest uruchamiany przez program w oddzielonym, zabezpieczonym środowisku, dzięki czemu rozwiązanie może sprawdzić działanie groźnego kodu, nie narażając systemu operacyjnego na niebezpieczeństwo. Sprawdzany kod jest następnie analizowany pod kątem podejrzanego zachowania i klasyfikowany jako zagrożenie lub bezpieczna zawartość.

Producent przypomina, że wersja beta ESET NOD32 Antivirus dla Mac OS X oraz Linux jest wczesną wersją testową finalnego produktu, dlatego nie posiada jeszcze wszystkich funkcjonalności oraz pełnej dokumentacji. Wersja testowa rozwiązania przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników i nie powinna być instalowana na urządzeniach, które przechowują wrażliwe dla użytkownika dane.

Wersję testową ESET NOD32 Antivirus dla Mac OS X oraz Linux (w języku angielskim) można pobrać z naszej strony wybierając zakładkę pobierz, a następnie Wersje Beta.

Pierwszy bonet przygotowany na platformę OS X

W ostatnim czasie, po raz pierwszy użytkownicy systemu Mac OS X zostali narażeni na autentyczne niebezpieczeństwo. Szczegółowy opis sposobu przenikania tego zagrożenia został opublikowany na stronie Virus Bulletin www.virusbtn.com, miesięcznika monitorującego zagrożenia. Koń trojański zbadany przez Mario Ballado Barcenę i Alfredo Posoli`ego został określony mianem "OSX.Iservice". Zainfekowane nim stacje robocze Mac OS X używane były następnie do przeprowadzenia ataku DDoS (Distributed Denial of Service) na witrynę o nazwie dollarcardmarketing.com.

Zgodnie z zamiarem twórców trojan OSX.Iservice stworzył pierwszy botnet z użyciem komputerów pracujących na systemie OS X - sieć zainfekowanych komputerów kontrolowanych przez atakującego.

Obraz
© (fot. Eset)

Trojan rozprzestrzeniał się za pomocą sieci P2P ukryty w nielegalnych kopiach programów iWork 09 oraz Adobe Photoshop CS4. Grupę docelową stanowili zatem użytkownicy poszukujący nielegalnych wersji płatnego oprogramowania. Trojan był aktywowany, dopiero gdy użytkownicy uruchamiali i instalowali zmodyfikowane nielegalne kopie oprogramowania. Interesującym jest fakt, że najbardziej wyszukane próby ataku, dawały złudzenie poprawnej, legalnej instalacji - do uwiarygodnienia się używały Authorization Service API.

Nowe zagrożenie zapoczątkowało dyskusję na temat bezpieczeństwa systemów operacyjnych firmy Apple uważanych dotąd za odporne na tego typu ataki. Wydaje się jednak, że minęła już era, w której wspomniane systemy były niezauważane i pomijane przez twórców wirusów.

- Ten przypadek dowodzi, że zdobywające coraz większy udział w rynku komputery Apple Mac, stały się atrakcyjnym celem dla autorów złośliwych kodów i innych sprawców cyberprzestępstw. Użytkownicy nie powinni dać się zwieść złudnemu poczuciu bezpieczeństwa - pewna doza ostrożności przy korzystaniu z komputera i zainstalowanych na nim programów jest zawsze pożądana. W przypadku ataków z użyciem trików socjotechnicznych zdwojona ostrożność to często jedyny sposób, aby nie paść ofiarą przestępców - mówi Juraj Malcho, szef ESET Viruslab.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)