Opracowali antywirusa dla Mac OS X. Na wszelki wypadek

Opracowali antywirusa dla Mac OS X. Na wszelki wypadek

Opracowali antywirusa dla Mac OS X. Na wszelki wypadek
Źródło zdjęć: © WP.PL
06.03.2008 11:30, aktualizacja: 06.03.2008 11:40

Rosyjska firma Kaspersky, produkująca oprogramowanie antywirusowe, poinformowała w trakcie targów CeBIT, iż przygotowała prototypowe wydanie swojej aplikacji Kaspersky Internet Security, przeznaczone dla systemu Mac OS X. Wersja dla systemu Apple powstała na wypadek, gdyby stał się on celem wzmożonych ataków cyberprzestępczych.

Kaspersky informuje, że nie ma na razie planów wprowadzenia programu do masowej produkcji, zaznacza jednak, że w razie potrzeby mogłoby to nastąpić w ciągu kilku dni. Szef spółki, Eugene Kaspersky, przekonuje, że technologia antywirusowa firmy jest na wystarczająco elastyczna, aby działać w różnych systemach operacyjnych. Jako szef firmy antywirusowej, Eugene Kaspersky jest sceptyczny w kwestii bezpieczeństwa wszystkich systemów operacyjnych, nie tylko Mac OS X. Zwraca on jednak uwagę, że teraz hakerzy w ogóle nie zwracają uwagi na Maki. "Widzimy, że Mac OS zyskuje coraz większy udział w rynku. Stworzyliśmy prototyp [antywirusa - redakcja], aby na wszelki wypadek być przygotowanymi."

Inni producenci narzędzi zabezpieczających komputer - Symantec i McAfee - oferują produkty dla Mac OS X, z kolei Trend Micro na mocy porozumienia ze spółką Intego, dystrybuuje jej oprogramowanie dla tej platformy.

Mac OS X jest powszechnie uważany za platformę znacznie bezpieczniejszą niż Windows. Analitycy od kilku lat szacują jednak, że w miarę popularyzacji systemu spod znaku jabłka będzie też wzrastać liczba ataków wymierzonych w jego użytkowników. Jak na razie spekulacje te nie znajdują potwierdzenia w faktach - epidemii na skalę chociażby Storm Worma nie stwierdzono. Należy jednak przyznać, że oprogramowanie Apple również nie jest idealne - w grudniu 2007 r. firma z Cupertino udostępniła pakiet 31 poprawek dla Mac OS X, a odtwarzacz QuickTime łatano kilka razy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)