Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał

Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał
Źródło zdjęć: © IDG

14.12.2007 15:30, aktual.: 14.12.2007 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliżają się święta. Pracodawcy i rodzina podkręcają tempo, a tymczasem ciebie ogarnia coraz większe znużenie. Żeby komputer służył ci przede wszystkim do odpoczynku, przygotowaliśmy dla ciebie zbiór elektronicznych ulepszaczy: małych aplikacji, które wyręczą cię w prostych ( i trudniejszych ) zadaniach. Przydadzą ci się zarówno wtedy, gdy zaczyna ci brakować miejsca na dysku, jak i wtedy, gdy zależy ci na usprawnieniu pracy z Internet Explorerem albo na przyspieszeniu systemu Windows XP, kiedy ten zwolni - http://www.pcworld.pl/news/132321.html po zainstalowaniu pakietu Service Pack 3.

Zbliżają się święta. Pracodawcy i rodzina podkręcają tempo, a tymczasem ciebie ogarnia coraz większe znużenie. Żeby komputer służył ci przede wszystkim do odpoczynku, przygotowaliśmy dla ciebie zbiór elektronicznych ulepszaczy: małych aplikacji, które wyręczą cię w prostych ( i trudniejszych ) zadaniach.

Przydadzą ci się zarówno wtedy, gdy zaczyna ci brakować miejsca na dysku, jak i wtedy, gdy zależy ci na usprawnieniu pracy z Internet Explorerem albo na przyspieszeniu systemu Windows XP, kiedy ten zwolni - http://www.pcworld.pl/news/132321.html po zainstalowaniu pakietu Service Pack 3.
Czy od bezpłatnego oprogramowania można się uzależnić? Każdy z naszych czytelników powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące liczby pobrań programów na różnych portalach internetowych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że większość z nas mimo wszystko jest skłonna do eksperymentowania i odkrywania nowych aplikacji.

GMail Drive 1.0.12 ( FR )

Tym razem nasze zestawienie rozpoczynamy od niewielkiego, aczkolwiek bardzo pożytecznego dodatku dla posiadaczy kont pocztowych Google. GMail Drive to narzędzie, które instalowane jest w postaci rozszerzenia powłoki systemowej i pozwala na wykorzystywanie konta pocztowego GMail, jako dodatkowej, wirtualnej przestrzeni dyskowej na ważne dane. Korzystanie z programu jest banalnie proste i opiera się na wykorzystaniu menu kontekstowego oraz systemowego Eksploratora. Przestrzeń dyskowa dostępna na koncie GMail jest widoczna w Windows jako dodatkowy, tradycyjny nośnik danych.

Dla każdego pliku, który zdecydujesz się przesłać na serwer, GMail Drive generuje wiadomość pocztową z załącznikiem i w takiej formie pojawia się on w skrzynce odbiorczej. Oczywiście, w każdej chwili możesz go z powrotej przenieść do lokalnych zasobów. Aby uniknąć zamieszania zalecamy utworzenie w GMail stosownego filtru i przeniesienie takich plików do osobnego archiwum.

HandBrake 0.9.1 ( OS )

Jeśli masz w swoich filmowych zasobach płyty DVD, które chciałbyś zarchiwizować na twardym dysku w postaci plików wideo polecamy twojej uwadze HandBrake. Program ten pozwala na konwersję filmów na płytach DVD ( również w postaci plików obrazów ) na postać plików MP4, MKV, AVI lub OGM. Obsługiwane są zarówno nośniki zakodowane w standardzie PAL, jak i NTSC. W kwestii dźwięku HandBrake radzi sobie ze standardami AC-3, DTS, LPCM i MPEG. Podczas konwersji używane są dwa rodzaje kodeków: MPEG-4 oraz H.264.

Plik wideo po konwersji może mieć ścieżkę dźwiękową w formacie AAC, MP3, Vorbis lub AC-3. Oczywiście, masz możliwość wpływania na szereg ważnych parametrów obrazu, takich jak współczynnik strumienia danych ( bitrate ), skalowanie, kadrowanie, usuwanie przeplotu oraz szumów. HandBrake pozwala na selekcję rozdziałów na płycie DVD oraz obsługuje warstwę napisów.

IEPlus 1.4 ( FR )

Internet Explorer nie spełnia do końca twoich oczekiwań? Oczekujesz większej liczby funkcji, ale jednocześnie nie chcesz przesiadać się na alternatywną przeglądarkę internetową? Wypróbuj ciekawy dodatek o nazwie IEPlus. Oferuje on imponujący zestaw usprawnień pogrupowanych w siedmiu kategoriach: ogólne usprawnienia IE, blokowanie reklam, przeciąganie, gesty myszy, wtyczki, skróty URL oraz ochrona prywatności. MUsimy przyznać, że IEPlus wprowadza do Internet Explorera rozwiązania, których już dawno poszukiwaliśmy.

Dla przykładu warto wspomnieć o funkcji Crash Recovery, której zadaniem jest przywoływanie ostatnio przeglądanych stron WWW na wypadek awarii przeglądarki. Rozwiązanie to przydaje się w codziennej pracy i oszczędza czas potrzebny na odszukanie adresów URL witryn, z których korzystałeś w poprzedniej sesji. IEPlus współpracuje zarówno ze starszymi wersjami Internet Explorera ( 5.5, 6.0 ), jak i z najnowszą edycją, czyli 7.0.
Informacje http://ieplus.shendoo.com/index_en.htm

Miro 1.0 ( OS )

Miro znany dawniej pod nazwą Democracy Player, to znakomity odtwarzacz wideo zaprojektowany również z myślą o oglądaniu internetowej telewizji. Oczywiście, możesz do niego zaimportować całą swoją bibliotekę wideo, jednak prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero po wejściu w świat internetowych kanałów telewizyjnych. Wbudowany w Miro przewodnik po różnych kanałach tematycznych ułatwia poruszanie się po zasobach. A nie są one małe. Obecnie w bazie znajduje się ponad 1500 kanałów TV o różnej tematyce. Poza własną biblioteką, aplikacja może również pełnić funkcję wyszukiwarki klipów na internetowych serwisach wideo, takich jak YouTube, czy Google Video.

Jeśli chcesz, możesz również pobierać klipy na twardy dysk za pomocą tej aplikacji. Odtwarzacz Miro może się pochwalić kilkoma przydatnymi funkcjami, spośród których warto wymienić obsługę protokołu BitTorrent. Możesz go zatem potraktować jako typowego klienta P2P.

SparkleXP 0.4 ( OS )

Szybkość pracy w systemie operacyjnym Windows XP momentami pozostawia wiele do życzenia, tym bardziej w sytuacji, kiedy aktywnie korzystamy z wielu narzędzi jednocześnie, stopniowo powiększając listę zainstalowanego oprogramowania. Jeśli zaczynasz odczuwać, że twój komputer zwalnia, zalecamy skorzystanie z wyspecjalizowanej aplikacji, która przeprowadzi optymalizacje systemu operacyjnego. SparkleXP jest przykładem narzędzia, które pracę w Windows XP może usprawnić.

Narzędzie tworzy osobny profil sprzętowy, czyli zestaw instrukcji dotyczących uruchamiania poszczególnych sterowników urządzeń oraz ich dokładnych ustawień. Oczywiście, masz wpływ na to, które z nich zostaną w nim umieszczone. Podczas ponownego uruchamiania komputera możesz wybrać, z którego profilu sprzętowego chcesz skorzystać. Producent udostępnia również wersję programu przeznaczoną dla systemu Windows Vista.
Informacje www.sparklexp.com

SubMagic 0.70 ( FR )

Zdarzyło ci się już zapewne trafić na plik wideo, do którego nie masz polskiej wersji napisów. Podobny problem mogą mieć entuzjaści filmowych produkcji w bardziej egzotycznych wersjach językowych. Wtedy z pomocą może przyjść SubMagic, doskonały edytor napisów o wszechstronnych możliwościach w zakresie tworzenia, synchronizacji oraz konwersji. Obsługuje kilka najpopularniejszych formatów napisów i w zależności od potrzeb pozwala na stworzenie warstwy tekstowej od samego początku lub dostosowanie już istniejącej do posiadanego pliku wideo.

W zakres zadań jakie może realizować SubMagic wchodzi łączenie lub dzielenie pliku z napisami, sprawdzanie i poprawianie synchronizacji z obrazem, tłumaczenie napisów na inny język, analiza oraz poprawianie ewentualnych błędów. Oczywiście, cały czas możesz kontrolować postęp prac i we wbudowanym w SubMagic odtwarzaczu sprawdzać jak napisy są wyświetlane na pliku wideo.
Informacje www.submagic.tk

UpdateStar 1.0 ( FR )

Im więcej aplikacji masz zainstalowanych w systemie operacyjnym, tym trudniej jest zapanować nad tym, by zawsze były to aktualne wersje. Zazwyczaj wiąże się to z mozolnym, ręcznym wyszukiwaniem aktualizacji na stronach producenta. Tym razem proponujemy ci oprogramowanie, które ten proces zautomatyzuje. UpdateStar skanuje twardy dysk, sporządzając listę zainstalowanego oprogramowania, a następnie sprawdza serwery producentów w poszukiwaniu aktualizacji.

Oprócz informacji o nowych wersjach programów UpdateStar dostarcza również dokładniejszych danych o licencjach ( co wydaje się szczególnie ważne w przypadku oprogramowania komercyjnego ). Aplikacja potrafi również pełnić funkcję alternatywy dla systemowego apletu do dodawania i usuwania programów z systemu Windows. Oczywiście, możesz wybrać, które programy z umieszczonych na liście do aktualizacji chcesz mieć na oku i wykluczyć pozostałe.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)