Windows się uaktualnia - nawet, jeśli tego nie chcesz
Scott Dunn, redaktor newslettera "Windows Secrets", odkrył, że Microsoft rozpoczął uaktualnianie niektórych plików systemów Windows XP i Windows Vista zainstalowanych na komputerach klientów. W informacji tej nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż proces ten przeprowadzany jest automatycznie nawet w tych systemach, których użytkownicy zupełnie wyłączyli system aktualizacji.
W przypadku Windows Vista w ostatnich dniach zmodyfikowane zostały pliki wuapi.dll, wuapp.exe, wuauclt.exe, wuaueng.dll, wucltux.dll, wudriver.dll, wups.dll, wups2.dll oraz wuwebv.dll, zaś w Windows XP - cdm.dll, wuapi.dll, wuauclt.exe, wuaucpl.cpl, wuaueng.dll, wucltui.dll, wups.dll, wups2.dll i wuweb.dll. W obydwu przypadkach wszystkie aktualizowane pliki związane były z mechanizmem Windows Update ( czyli zainstalowanym domyślnie w Windows modułem odpowiedzialnym za dostarczanie łatek i poprawek ).
_ "Moi czytelnicy już od kilku dni informowali mnie, że ich komputery zaczynają nagle pobierać i instalować uaktualnienia - dotyczyło to również tych maszyn, których użytkownicy wyłączyli system automatycznej aktualizacji" _ - mówi Scott Dunn. Co więcej, autor "Windows Secrets" mówi, że zmiany w systemie wprowadzane były bez pytania użytkownika o zgodę na aktualizację czy doinstalowanie nowych komponentów. Pierwsze takie przypadki odnotowano pod koniec sierpnia - jednak większość niespodziewanych uaktualnień nastąpiło w ciągu ostatnich kilku dni.
Specjaliści podkreślają, że jest to prawdopodobnie pierwsze w historii uaktualnienie Microsoftu które zostało zainstalowane bez pytania użytkownika o zgodę. _ "Wiele firm bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii instalowania w systemach uaktualnień czy dokonywania w nich jakichkolwiek innych zmian. Myślę, że działanie Microsoftu wywoła spory odzew" _ - mówi Brian Livingston, współtwórca "Windows Secrets".
Do tej pory Microsoft umożliwiał użytkownikowi pobieranie i instalowanie uaktualnień na jeden z kilku sposobów. W pierwszym wariancie możliwe jest zdecydowanie, że poprawki mają się instalować i pobierać automatycznie. W drugim - poprawki mają być pobierane, ale instalowane dopiero po zaakceptowaniu ich przez użytkownika. Trzecia możliwość to informowanie użytkownika o dostępności nowych uaktualnień i pozostawienie mu decyzji, czy mają one zostać pobrane czy nie. Ostatni wariant to całkowite zablokowanie systemu aktualizacji ( w tej sytuacji poprawki instalowane są dopiero wtedy, gdy użytkownik samodzielnie sprawdzi, czy są jakieś uaktualnienia ).
Microsoft na razie nie skomentował tych doniesień.