Jeśli nie YouTube, to co?

Jeśli nie YouTube, to co?

Jeśli nie YouTube, to co?
Źródło zdjęć: © YouTube.com
27.01.2010 12:30, aktualizacja: 27.01.2010 15:16

Gdy trzeba szybko wrzucić plik wideo do Sieci, YouTube nie ma sobie równych. W cieniu giganta funkcjonują jednak inne serwisy doskonałe do publikowania amatorskich produkcji lub udostępniania filmów wąskiemu gronu znajomych.

Z nagrywaniem filmów w przyzwoitej jakości radzą obecne sobie nawet zwykłe telefony komórkowe. W tej sytuacji coraz częściej zachodzi potrzeba pokazania filmów znajomym w Internecie. I tu przydać się mogą serwisy hostujące pliki wideo, z których najpopularniejszy jest bez wątpienia YouTube.

Obraz
© (fot. PC World)

Serwisy tego typu umożliwiają opublikowanie pliku na stronie - można wówczas przesłać odnośnik znajomym lub zagnieździć odtwarzacz na swoim blogu. Niektóre serwisy pozwalają na spersonalizowanie okna odtwarzacza, aby całość lepiej integrowała się z kolorystyką strony i potrzebami użytkownika - może to być dodane logo, zmiana rozmiaru lub włączone podpisy.

Oprócz wymienionego już YouTube, w Sieci można znaleźć wiele innych serwisów, z których każdy stara się w jakiś sposób odróżnić od reszty. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najciekawszym z nich.

Vimeo

Obraz
© Serwis Vimeo stał się ulubieńcem twórców teledysków, filmów dokumentalnych i niezależnych produkcji (fot. Vimeo.com)

Serwis Vimeo udostępnia dwa warianty kont: darmowe i płatne. Darmowe pozwala na wgranie przez tydzień maksymalnie 50. MB materiału filmowego. Po wykupieniu rocznego abonamentu w cenie 60 dolarów, tygodniowy limit zwiększa się do 5 GB.
Do serwisu możesz wgrać film o dowolnej rozdzielczości, włącznie z HD. Jednak w przypadku filmów o rozdzielczości większej niż 1280x720. film zostanie przeskalowany w dół do formatu HD 720p. Taka jest bowiem maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez odtwarzacz filmów na Vimeo.
Publikowane filmy są weryfikowane po kątem treści. Vimeo jest znane ze skutecznego eliminowania pirackich nagrań, dzięki czemu szybko stało się ulubionym serwisem wideo amatorów i twórców niezależnych teledysków. Projekcji filmu może także towarzyszyć pokaz zdjęć wczytywanych automatycznie ze wskazanego konta w serwisie zdjęciowym Flickr.

Dailymotion

Obraz
© Dailymotion udostępnia ciekawą opcję dodawania podpisów do filmów, nawet w kilku wersjach językowych (fot. Dailymotion)

Dailymotion ma francuskie korzenie, ale został w znacznej części spolszczony. Standardowe konto pozwala załadować na serwer maksymalnie 20-minutowy plik wideo o rozmiarze nie większym niż 2 GB. Jeśli komuś nie wystarcza taki limit, może starać się o rozszerzony wariant konta, tzw. "Motionmaker", które umożliwia publikowanie filmów w jakości HD.

Każdy film można ustawić jako prywatny lub publiczny. Serwis Dailymotion wyróżnia rozbudowana funkcja tworzenia podpisów. Wystarczy tylko w odpowiednich momentach wstrzymać projekcję i wpisać przetłumaczony tekst, który ukaże się na filmie. W ten sposób można przygotować nawet kilka różnych wersji językowych, które widz będzie mógł wybrać przed rozpoczęciem projekcji. Napisy można także załadować do filmu z gotowego pliku w formacie SRT. Pozostałe serwisy wideo

Serwis Metacafe to kolejny z głównych rywali YouTube. Zarejestrowany użytkownik może zamieścić na swoim koncie plik wideo o objętości do 10. MB. Opublikowane tu materiały filmowe są z założenia dostępne publicznie. Można co najwyżej określić kategorię wiekową, ale nie da się ograniczyć dostępu tylko dla określonej publiczności.
Z kolei portal społecznościowy MySpace znany jest głównie z usług muzycznych, ale mało kto wie, że równie dobrze radzi on sobie z udostępnianiem plików wideo. Rozmiar pojedynczego pliku nie może przekroczyć 500 MB. Film można także nagrać bezpośrednio z podłączonej kamerki internetowej. Podobne funkcje oferuje także Facebook. Wgrywany film może mieć do 2. min. długości, a dopuszczalny rozmiar pliku to maksymalnie 1 GB.
Konieczność zakładania konta to jednak dla wielu internatów udręka, której woleliby uniknąć. Serwis Patrz.pl pozwala anonimowo załadować plik o rozmiarze do 5. MB. Film można przyporządkować do jednej z kilkunastu kategorii lub wykluczyć z publicznej puli zasobów, tak aby dostęp do materiału miały wyłącznie osoby znające bezpośredni adres URL. Jeżeli zdecydujesz się założyć darmowe konto limit objętości pojedynczego pliku wzrośnie do 100 MB. Dla posiadaczy kont płatnych, w cenie 10 zł/m-c, limit wynosi 200 MB. Serwis pozwala na wgrywanie także zdjęć i muzyki.
Jeżeli natomiast publikujesz filmiki, które cieszą się dużą popularnością na innych serwisach, docenisz mechanizm działania strony Megavideo. Darmowe konto pozwala wysyłać pliki wideo o rozmiarze do 50. MB. Autorzy ciekawych filmów mogą zbierać punkty i wymieniać je na gotówkę. Wiąże się to jednak z koniecznością wykupienia rozszerzonego konta Premium (koszt od 10 do prawie 200 dolarów, w zależności od rodzaju abonamentu). Dodatkowo konto Premium zwiększa limit objętości pliku do 5 GB i zapewnia wyższy priorytet przy konwertowaniu i pobieraniu plików.
Darmowe wgrywanie dużych plików (nawet do 1,5 GB w rozdzielczości 1280x720) umożliwia serwis sevenload. Udostępnia on także narzędzia do generowania animacji z pokazami slajdów zawierających zdjęcia wgrane z dysku lub zaczerpnięte z internetowych galerii, takich jak Picassa, Flickr czy Photobucket.

Pokaż, co nakręciłeś

Obraz
© Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć (fot. PC World)

Tak jak kilka lat temu hitem były internetowe galerie zdjęć, tak teraz trudno wyobrazić sobie Sieć bez filmów rozsyłanych znajomym. Któremu z omawianych serwisów najbliżej jest do YouTube?

Naszym zdaniem na uwagę zasługuje serwis Vimeo - http://www.vimeo.com. To właśnie Vimeo jako pierwsze uruchomiło w 200. r. usługę publikowania filmów w jakości HD. Do dzisiaj, jako jedyny taki serwis, w ogromnym stopniu stawia na jakość publikowanych materiałów.
Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby od ręki wgrać do Sieci krótkie nagranie z imprezy wykonane telefonem komórkowym, skorzystaj z serwisu typu Patrz.pl - niski limit transferu powinien wystarczyć, a unikniesz w ten sposób konieczności rejestracji konta.

Jeżeli natomiast chcesz pokazać film znajomym z serwisu społecznościowego (np. Facebooka), najprościej będzie skorzystać z udostępnionych przez autorów funkcji. Możliwości jest wiele, tak jak wiele jest pomysłów na wykorzystanie wideo w Sieci.

_ Wirtualna Polska poleca również swój serwis wideo - Studio.wp.pl _

_ Studio.wp.pl to serwis, który daje użytkownikowi znacznie więcej możliwości niż YouTube. Każdy użytkownik może oprócz filmów wideo dodawać także zdjęcia i materiały audio. To, co wyróżnia serwis w sieci to nieograniczona pojemność konta, oraz możliwość dodawania materiałów o wielkości aż 1GB!. Do serwisu można dodawać wiele formatów plików w tym flv czy archiwa ZIP, a jednocześnie (w tym samym czasie) można wgrywać aż 100 plików. Studio dostępne jest także w wersji mobilnej na telefony komórkowe. Usługa jest oczywiście bezpłatna. _
_ (przy. WP) _

Obraz
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)