Dwie nowe lustrzanki Nikona: D3000 i D300S

Dwie nowe lustrzanki Nikona: D3000 i D300S

Dwie nowe lustrzanki Nikona: D3000 i D300S
30.07.2009 12:21, aktualizacja: 22.08.2016 12:45

Nikon wprowadził dziś na rynek dwie nowe lustrzanki: D3000 oraz D300S. Pierwsza z nich to propozycja dla początkujących fotografów, druga jest natomiast kontynuatorem modelu D300 wzbogaconym o funkcje nagrywania filmów HD.

*Nikon wprowadził dziś na rynek dwie nowe lustrzanki: D3000 oraz D300S. Pierwsza z nich to propozycja dla początkujących fotografów, druga jest natomiast kontynuatorem modelu D300 wzbogaconym o funkcje nagrywania filmów HD. *

Nikon D3000 - lustrzanka po prostu

Model ten wyposażono w 3-calowy monitor LCD oraz przetwornik obrazu o rozdzielczości 10,2 mln pikseli. Przeznaczony jest głównie dla początkujących fotografów, którzy chcą mieć pewność wykonania poprawnego zdjęcia, nie koncentrując się na ustawianiu parametrów aparatu.

Nikon D300. przeczy stereotypowej opinii, że lustrzanki cyfrowe są skomplikowane. Przeciwnie - bardziej niż kiedykolwiek ułatwia on wykonywanie znakomitych zdjęć. Nareszcie można skupić się na radości z fotografowania, w czym wydatnie pomaga tryb podręcznika, który pozwala uzyskać najlepsze wyniki przy minimalnym wysiłku” – powiedział Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe.

Obraz
© (fot. Nikon)

Zastosowany w modelu D300. tryb podręcznika upraszcza konfiguracje aparatu i wskazuje poprawny sposób robienia zdjęć, ułatwiając fotografom pełne wykorzystanie potencjału lustrzanki cyfrowej. Nowy aparat został także wyposażony w zmodyfikowane menu z większymi i prostszymi elementami, w którym zamiast tekstu stosowane są symbole graficzne.

W modelu D300. zastosowano matrycę o rozdzielczości 10,2 mln pikseli oraz system przetwarzania obrazu EXPEED. Szybki czas reakcji aparatu oraz 11-punktowy system autofokusa to kolejne cechy tego aparatu. Kompleksowy system pomiaru ekspozycji, czułość ISO 1600 oraz wbudowana lampa błyskowa umożliwiają wykonywanie prawidłowo naświetlonych zdjęć nawet w ciemnych miejscach. Przeglądanie zdjęc odbywa się na ekranie LCD o przekątnej 3 cale.

Nową lustrzankę cechują niewielkie rozmiary i masa oraz wytrzymała obudowa, co umożliwia wygodne i bezpieczne przenoszenie aparatu. Jednocześnie system usuwania kurzu z kontrolą przepływu powietrza minimalizuje wpływ zanieczyszczeń na matrycę.

Główne cechy aparatu:
o Tryb podręcznika. Najłatwiejszy sposób uzyskiwania znakomitych zdjęć bez konieczności czytania instrukcji obsługi
o Matryca CCD o rozdzielczości 10,2 mln pikseli
o Monitor TFT o przekątnej 3 cale
o 11-punktowy system autofokusa
o Krótki czas reakcji
o Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED. System zapewniający szczegółowe, jasne zdjęcia bliskie temu, co widzimy na własne oczy.
o Przetwarzanie obrazu. Umożliwia dostosowanie wyglądu i nastroju wykonywanych fotografii.
o Zdjęcia seryjne z szybkością 3 klatek na sekundę – w serii do 100 zdjęć JPEG (FINE, rozmiar L)
o Optymalna ergonomia
o Zwarta, lekka i trwała konstrukcja

Nikon D300S - dla twórców fotografii i dla filmowców

Model ten bazuje on na cieszącym się popularnością modelu D300. lecz wyposażono go dodatkowo w funkcję nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego. Ponadto, w D300S dodano podwójne gniazdo kart pamięci (CF i SD) i zwiększono szybkość fotografowania w serii do 7 kl./s. Aparat ma tę samą co poprzednik matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 miliona pikseli w formacie DX, a także profesjonalny 51-punktowy autofokus i mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED.

„D300. został zaprojektowany dla współczesnego pokolenia kreatywnych twórców obrazu, którzy chcą łączyć doskonałe fotografie z potencjałem rejestrowania obrazu ruchomego. Format DX daje zarówno „wydłużenie” ogniskowej obiektywu, jak i niewielki rozmiar korpusu oraz atrakcyjną cenę, co sprawia, że model D300S jest ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą wznieść swoją fotografię na kolejny poziom” - mówi Robert Cristina, Professional Products Manager w firmie Nikon Europe.

Obraz
© (fot. Nikon)

Nikon D300S, jako pierwszy w tej klasie aparatów cyfrowych, umożliwia korzystanie z dwóch standardów nośników danych - CF (Compact Flash) i SD (Secure Digital) oraz zarządzanie sposobem zapisywania na nich plików, co oznacza, że np. zdjęcia można rejestrować na jednej karcie, a filmy na innej.

Nowy aparat dzięki możliwości dodania zewnętrznego źródła dźwięku stereo, działaniu autofokusa podczas filmowania i opcjom edytowania filmu na poziomie aparatu znacznie rozszerza możliwości lustrzanek cyfrowych w zakresie rejestrowania filmów o wysokiej rozdzielczości. W efekcie dźwięk filmów jest bardziej realistyczny, a osobny przycisk podglądu na żywo (LV) znacznie ułatwia przełączanie pomiędzy fotografowaniem a filmowaniem. Podczas rejestrowania ujęć filmowych można także wyświetlić na monitorze LCD wirtualny horyzont, a edycja nagrania możliwa jest podczas jego odtwarzania w aparacie przez proste zaznaczenie punktu początkowego i końcowego.

Nikon D300. bazuje na technologiach zastosowanych w modelu D300, takich jak system rozpoznawania scenerii oparty na pomiarze kolorów według skali RGB 1005-pikselowym czujnikiem, a także 51-punktowym systemie autofokusa Multi-CAM3500. Zapewnia to dokładność automatycznego nastawiania ostrości, ekspozycji oraz sterowania balansem bieli. Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED gwarantuje dodatkowo wysoką jakość obrazu, wierną reprodukcję barw, płynne przejścia tonalne odcieni skóry i wyjątkową szczegółowość przy minimalnych zakłóceniach.

Nowy aparat robi zdjęcia z szybkością do 7 kl./s bez konieczności korzystania z dodatkowego akumulatora, a opcjonalny pojemnik MB-D1. zwiększa szybkość aż do 8 kl./s i zapewnia lepsze trzymanie korpusu w ujęciach pionowych.

W nowym modelu wykorzystano ten sam wybierak wielofunkcyjny, co w lustrzankach D3 i D700. ze środkowym przyciskiem służącym do rozpoczęcia i zakończenia zapisu filmu. W modelu D300S użytkownik znajdzie także cichy tryb wyzwalania migawki, pozwalający na dyskretne fotografowanie z możliwością manualnego sterowania powrotem lustra. Specjalny przycisk „Info” ułatwia natomiast wyświetlanie informacji o parametrach na głównym wyświetlaczu LCD i skraca dostęp do często używanych ustawień. Wbudowanie dyfuzora w podnoszoną lampę błyskową rozszerzyło jej zasięg do kąta widzenia odpowiednika obiektywu 16 mm.

3–calowy wyświetlacz TFT nowej lustrzanki, o rozdzielczości 92. tys. punktów, zapewnia doskonałą jakość podczas odtwarzania i edytowania zarejestrowanego materiału. W aparacie zastosowano dodatkowo nową funkcję przetwarzania obrazu z plików RAW umożliwiającą zmianę wielkości zdjęcia (dostępne są cztery rozmiary).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)