D5100 - nowa lustrzanka Nikona

D5100 - nowa lustrzanka Nikona

D5100 - nowa lustrzanka Nikona
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.04.2011 12:31, aktualizacja: 22.06.2016 09:30

Nikon zaprezentował nową lustrzankę cyfrową - model D5100. Aparat wyposażono w obrotowy ekran LCD, różne opcje efektów specjalnych oraz możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD.

Nikon zaprezentował nową lustrzankę cyfrową - model D5100. Aparat wyposażono w obrotowy ekran LCD, różne opcje efektów specjalnych oraz możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD.

Lustrzanka D510. to następca popularnego modelu Nikon D5000. Nowy aparat został wyposażony w ulepszony obrotowy ekran LCD. Dzięki poziomej osi otwierania zapewnia on większą swobodę manewrowania, nawet podczas używania statywu. Rozwiązanie to ułatwia dobór odpowiedniego kadru w trybie „Podglądu na żywo” (Live View)
oraz pozwala na większą kreatywność, umożliwiając fotografowanie pod każdym kątem. Początkujący użytkownicy w trybie Live View mogą dodatkowo skorzystać z trybu Auto, z funkcją „Automatycznego wybierania programów tematycznych” dostosowującą ustawienia ekspozycji do panujących warunków fotograficznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości (około 921 tys. punktów) i szerokiemu kątowi oglądania monitor LCD o przekątnej 7,5 cm pozwala na przeglądanie zdjęć i filmów z jeszcze większą ilością szczegółów.

Zastosowany w modelu D510. nowy tryb efektów specjalnych stwarza duże możliwości fotografowania i filmowania w jakości Full HD. Użytkownicy mogą skorzystać z takich rozwiązań, jak: „Selektywny kolor”, umożliwiający wybranie do trzech kolorów mających pojawić się na zdjęciu lub filmie, podczas gdy pozostałe fragmenty obrazu pozostają monochromatyczne czy „Efekt miniatury”, dzięki któremu obiekt wygląda jak mały model. Lustrzanka w sumie oferuje siedem efektów specjalnych. Szybki dostęp do wybranej opcji zapewnia pokrętło trybu pracy, znajdujące się w górnej części aparatu.

Obraz
© Nikon D5100 (fot. Nikon)

Aby zwiększyć wygodę użytkowników, Nikon D510. pozwala na bezpośrednie przechodzenie z fotografowania do nagrywania filmów. W nowej lustrzance przycisk D-movie został umieszczony obok spustu migawki. Rozwiązanie to zapewnia stabilniejszy uchwyt przy rozpoczynaniu i kończeniu nagrywania lub przechodzeniu pomiędzy trybem zdjęć a nagrywaniem filmów.

Model D510. rejestruje obraz wideo w pełnej rozdzielczości HD (1080p) z szybkością do 30 klatek na sekundę. Tryb autofokusa AF-F (AF-Full time) zapewnia ciągłe ustawianie ostrości podczas rejestrowania obrazu. Nowy, opcjonalny mikrofon stereofoniczny Nikon ME-1 pozwala nagrywać filmy z wysokiej jakości dźwiękiem stereofonicznym pozbawionym szumów, nawet w czasie pracy z aktywnym systemem AF.

Dzięki funkcji edycji filmów, nagrania można modyfikować z poziomu aparatu, bez konieczności korzystania z komputera. Wbudowane złącze HDMI pozwala na przeglądanie zarejestrowanych obrazów bezpośrednio na ekranie telewizora Full HD.

Nikon D510. umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć nawet w słabym oświetleniu dzięki zaawansowanym rozwiązaniom znanym z modelu D7000. Nowa lustrzanka została wyposażona w matrycę CMOS w formacie DX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz wydajny mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 2. Umożliwia to rejestrowanie zdjęć i filmów o wysokiej szczegółowości i bogactwie kolorów. Ponadto, model D5100 oferuje szeroki zakres czułości ISO od 100 do 6400, z możliwością zwiększenia do ISO 25600 przy ustawieniu Hi 2. Dzięki temu można uzyskać obrazy o bardzo niskim poziomie szumów, bez utraty detali.

Zachowanie szczegółów nawet w przypadku dużego kontrastu w oświetleniu umożliwia także aktywna funkcja D-Lighting oraz opracowana przez firmę Nikon funkcja HDR, która rejestruje jednocześnie dwa obrazy o różnej ekspozycji, łączone następnie w celu utworzenia jednego obrazu o szerszym zakresie dynamicznym.

Nikon D510. został wyposażony w precyzyjny i szybki 11-punktowy system autofokusa. Aparat oferuje cztery tryby pól AF, w tym śledzenie 3D. Gwarantuje to uzyskanie wysokiej ostrości, bez względu na miejsce zajmowane w kadrze przez motyw główny, nawet po nagłej zmianie kompozycji ujęcia.

Przewidywany termin wprowadzenia do sprzedaży aparatu Nikon D5100 to koniec kwietnia tego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)