NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane

NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane19.03.2020 13:39
NASA ogłasza cztery nowe misje. Dwie z nich zostaną zrealizowane
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

NASA wybrała cztery projekty misji, których celem będzie m.in. zbadanie gwiazd, galaktyk i kosmicznych eksplozji. Spośród finałowych propozycji Agencja wyłoni dwie najciekawsze, które zostaną zrealizowane w ramach programu NASA Explorers.

NASA ogłosiła cztery nowe misje, które mają szansę na realizację w najbliższej przyszłości. Każda oryginalna, interesująca i obiecująca - jednak tylko dwie z nich zakwalifikują się do projektu NASA Explorers. Naukowcy do 2021 roku będą szczegółowo analizować każdą z propozycji, po czym podejmą ostateczną decyzję.

- Te obiecujące propozycje w ramach programu NASA Explorers ujawniają najbardziej kreatywne i innowacyjne sposoby odkrywania tajemnic Wrzechświata. Na podstawie badań dotyczących gwiazd i planet poza naszym Układem Słonecznym możemy znaleźć odpowiedzi na największe kosmiczne tajemnice. Za sprawą tych skromnych misji spodziewamy się przełomu w nauce - mówi Thomas Zurbuchen z Science Mission Directorate w Waszyngtonie

Finałowe projekty zostały wybrane w konkursie na podstawie ich potencjalnej wartości naukowej oraz wykonalności na etapie planowania. Dwie z propozycji należą do tak zwanych misji Small Explorer (SMEX), a dwie zakwalifikowano do miana Missions of Opportunity (MO).

4 nowe misje NASA

Do finałowego etapu zakwalifikowano cztery misje. Są to:

Misje SMEX

  • Extreme-ultraviolet Stellar Characterization for Atmospheric Physics and Evolution (ESCAPE) - misja ma zająć się poszukiwaniem rozbłysków ultrafioletowych pochodzących z pobliskich gwiazd. Celem projektu jest ustalenie prawdopodobieństwa niszczenia przez owe rozbłyski atmosfer małych skalistych planet krążących wokół tych gwiazd.
  • The Compton Spectrometer and Imager (COSI) - celem misji jest zbadanie promieni gamma pochodzących z radioaktywnych pierwiastków wchodzących w skład naszej galaktyki. Naukowcy chcą zbadać również powstawanie owego promieniowania w bardziej odległych obszarach.

Misje MO

  • Gravitational-wave Ultraviolet Counterpart Imager Mission - misja będzie polegała na wykorzystaniu dwóch niezależnych, niewielkich satelitów do obserwowania nieba w dwóch pasmach ultrafioletowych.
  • Large Area Burst Polarimeter (LEAP) - Obserwacje w ramach misji skupią się na promieniach gamma powstałych w dżetach energetycznych, pochodzących z wybuchów gwiazd lub fuzji zwartych obiektów, jak np. gwiazdy neutronowe.

Łączne koszty (nie wliczając kosztów uruchomienia) misji typu SMEX wynoszą niecałe 145 milionów dolarów, natomiast misji typu MO - niecałe 75 milionów dolarów. Projekty z kategorii SMEX otrzymają 2 miliony dolarów na przeprowadzenie dziewięciomiesięcznego studium koncepcji misji, natomiast projekty MO - pół miliona dolarów na analogiczny cel.

Dwie zwycięskie misje zaczną być realizowane nie wcześniej niż przed 2025 rokiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)