"Dojrzałość w sieci" - kampania stowarzyszeń i firm

"Dojrzałość w sieci" - kampania stowarzyszeń i firm

"Dojrzałość w sieci" - kampania stowarzyszeń i firm
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.05.2010 16:37

Lepszy dostęp do wiedzy, zacieśnienie więzi między pokoleniami, większe szanse na rynku pracy - to korzyści z nabycia umiejętności obsługi komputera i korzystania z internetu, na które zwraca uwagę Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci"

Koalicję zawiązały we wtorek w Warszawie stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii i firma teleinformatyczna UPC. Współzałożycielami są inne organizacje pozarządowe i firmy, a patronat nad przedsięwzięciem objęły MSWiA oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"W trakcie realizacji programu Akademia e-Seniora - uczenia osób starszych jak korzystać z komputera i internetu - stwierdziliśmy, że te zajęcia w kilkunastu pracowniach w kraju to kropla w morzu potrzeb" - powiedział Tomasz Schimanek z Akademii Filantropii.

Dodał, że program dla seniorów wzbudził także zainteresowanie osób aktywnych zawodowo, lecz nieobeznanych z technikami informatycznymi. Dla tych osób dodatkową motywacją, by poznać komputer i internet, jest większa atrakcyjność na rynku pracy. "Często zdarza się, że w dotychczasowej pracy nie mają możliwości zaznajomienia się z nowymi technologiami, a ich praca zaczyna wymagać umiejętności obsługi komputera. Gdy szukają pracy, często są proszeni o przesłanie życiorysu emailem. Uznaliśmy, że wspólnymi siłami naszego stowarzyszenia i UPC niewiele zdziałamy, bo skala potrzeb jest ogromna, stąd pomysł stworzenia koalicji" - powiedział.

Do koalicji przystąpiła m.in. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego szkoląca w obsłudze internetu bibliotekarzy w miejscowościach liczących do 2. tys. mieszkańców. "Często biblioteka jest jedynym miejscem dostępu do komputera. Bibliotekarze cieszą się zaufaniem, łatwiej im zachęcić następnych do szkoleń, a osoby po 50. roku życia to największa grupa wśród korzystających z bibliotek" - powiedział Rafał Kramza z FRSI.

"W Polsce pracuje około 6. proc. tych, którzy powinni pracować, i zaledwie jedna trzecia osób po 55. roku życia. Dlatego musimy dużo przeznaczać na programy socjalne, co utrudnia nam rozwój" - powiedział Lech Pilawski z uczestniczącej w koalicji Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wyraził przekonanie, że dla pracowników ważniejsze niż stała umowa o pracę są umiejętności, które w razie utraty zatrudnienia pomagają znalezienie pracy "przy nowym projekcie". "Liczymy, że projekt przyniesie wymierne korzyści" - powiedział Pilawski, zastrzegając, że chodzi mu o korzyści dla całego społeczeństwa, a nie tylko pracodawców.

Wyliczając korzyści z zapoznania się z komputerami i internetem uczestnicy spotkania podkreślali, że dla starszych osób jest to pożądany sposób szybkiego kontaktu z mieszkającymi daleko dziećmi i wnukami, sposób, by seniorzy "nie byli pozbawieni pełni życia", podkreślali także zależność między dostępem do internetu a udziałem w życiu społecznym - wyborach i działaniach organizacji pozarządowych.

"Bardzo liczymy na administrację publiczną" - powiedział Schimanek o patronacie UKE i MSWiA. Podkreślił, że resort spraw wewnętrznych i administracji, dysponuje możliwościami pozyskania pieniędzy z UE. "Dotychczas te pieniądze są przeznaczane głównie na infrastrukturę, która jest bardzo ważna, bo jeśli nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu, trudno z niego korzystać. Naszym zdaniem równolegle trzeba przygotowywać ludzi, zwłaszcza dojrzałych, by mogli z tej infrastruktury korzystać" - zaznaczył.

Koalicja jest dobrowolną, niekomercyjną formą współpracy instytucji, które do niej przystąpiły. Zamierza ona m.in. nagłaśniać problem e-wykluczenia, działać na rzecz lepszego dostępu do nowoczesnych technologii, współpracując przy tym z administracją centralną, samorządami, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jesienią koalicja "Dojrzałość w sieci" zamierza sporządzić "raport otwarcia" z dotychczasowych działań i planów na kolejny rok. Pod deklaracją współpracy w ramach koalicji podpisali się także przedstawiciele firm Microsoft, F-Secure, IBM, Onet, Fundacji Uniwersytetu Jagiellońskiego i ZHP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)