Doczekaliśmy się! Standard Wi-Fi IEEE 802.11n oficjalnie!

Doczekaliśmy się! Standard Wi‑Fi IEEE 802.11n oficjalnie!

Doczekaliśmy się! Standard Wi-Fi IEEE 802.11n oficjalnie!
15.09.2009 14:13, aktualizacja: 15.09.2009 14:25

Doczekaliśmy się. Organizacja IEEE od 6 lat pracowała nad uchwaleniem nowego standardu łączności bezprzewodowej 802.11n. Poprzedni - 802.11g, ratyfikowany w 2003 roku, oferował przepustowość 54 Mbit/s.

W ciągu lat jego obowiązywania gwałtownie zmienił się obraz rynku komputerowego. Zmienił się także radykalnie styl zachowań społecznych i sposób korzystania z Internetu. Dziś mało kto pamięta, że w 200. roku w Polsce jedynie co trzeci Polak korzystał z Internetu raz w miesiącu(!), a raptem co siódmym sprzedawanym komputerem był notebook. Nie istniał YouTube, Facebook, Nasza-Klasa, o streamingu online raczej dopiero się mówiło. Dla dzisiejszych nastolatków tamten świat to już bardzo odległa historia.

Obraz
© (fot. D-Link)

Wireless N jak przyjęło się już nazywać standard 802.11. to ogromny przełom w dziedzinie komunikacji elektronicznej. Połączenia bezprzewodowe z prędkością 600 Mbit/s – sześciokrotnie szybsze niż w tradycyjnych sieciach kablowych (Fast Ethernet) – jeszcze niedawno traktowano w kategoriach naukowej fikcji. Dziś, gdy po wielu latach prac oficjalnie ogłoszono ratyfikację nowego standardu, cała branża IT wchodzi w nową erę. Wiele ograniczeń związanych z naturalną charakterystyką transmisji radiowej zostało zniwelowanych. IEEE 802.11n zapewni nam komfortową, bezpieczną pracę w sieci bezprzewodowej, w której transmisja materiałów audio-video stanowi integralną i niezwykle ważną część. Tym samym Wi-Fi stał się właśnie realną alternatywą dla sieci przewodowych - komentuje Michał Derdzikowski z firmy D-Link Polska
. Standard 802.11n pracuje z szybkościami 100, 250, 540 Mb/s przy pasmie częstotliwości 2.4 lub 5.0 GHz. Dla osiągnięcia tak wysokich wartości koniezcne jest korzystanie z technologi MIMO (Multiple Input Multiple Output), która do nadawania i odbierania sygnałów wykorzystuje wiele antnen. Dodatkowo, w nadajniki i odbiorniki pracującej w stanardzie N wykorzystują dla wzajemnej komunikacji wiele kanałów jednocześnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)