Ekstremalnie szybkie Wi-Fi. Oto sposób

Ekstremalnie szybkie Wi‑Fi. Oto sposób

Ekstremalnie szybkie Wi-Fi. Oto sposób
Źródło zdjęć: © psd / flickr.com / CC
13.10.2014 11:26

Jak ogłosił Kim Chang Yong, dyrektor działu badawczo-rozwojowego firmy, Samsung pokonał już wszystkie trudności techniczne związane z łącznością Wi-Fi realizowaną w częstotliwości 60 Ghz.

Nowe urządzenia tej firmy wyposażone będą w moduły Wi-Fi obsługujące nowy, ultra szybki standard połączeń, pozwalający na przesyłanie danych z szybkością 57. MB/s (lub, jak kto woli, 4,6 Gb/s). To około pięć razy szybciej od transferu, jaki spotykany jest w praktyce w obecnie produkowanych urządzeniach mobilnych: 866 Mb/s (108 MB/s). W praktyce będzie to oznaczało, że ściągnięcie 1-gigabajtowego filmu przez Wi-Fi zajmie nam około 3 sekundy.

W przeciwieństwie do łączności Wi-Fi operującej na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz, nowy standard 6. GHz zaoferuje znacznie szybsze połączenia poprzez eliminacje interferencji zachodzących pomiędzy urządzeniami w tej samej sieci. Bardzo ciekawie brzmi też deklaracja producenta dotycząca zlikwidowania różnicy między transferem teoretycznym (zwykle dużo wyższym), a transferem prawdziwym – w przypadku nowego typu łączności Wi-Fi obie wartości mają być do siebie zbliżone.

Nowy standard będzie nosił oznaczenie 802.11ad, a jego komercyjne zastosowanie w pierwszych urządzeniach planowane jest już na początek 201. roku. Samsung ocenia przy tym, że Wi-Fi 60 GHz wykorzystywane będzie w bardzo szerokim zakresie urządzeń, począwszy od urządzeń medycznych, poprzez produkty audiowizualne, aż po urządzenia mobilne.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Satya Nadella wywołał obyczajowy skandal

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)