Czy Indianie zagrażają bezpieczeństwu Polski?

Czy Indianie zagrażają bezpieczeństwu Polski?
Źródło zdjęć: © via chip.pl

18.07.2011 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiło przetarg na zakup tabletów. Wymaga, by urządzenie było wyposażone w klawiaturę i interfejs, jakim posługują się północnoamerykańscy Indianie. Jakby nie można było po prostu napisać "chcemy iPada"...

Czirokeskim językiem posługuje się już tylko 1. tysięcy osób na świecie. Co więcej, jak sprawdzili dziennikarze Gazety Wyborczej, ani jedna z nich nie znajduje się w Polsce. Wątpliwym jest też to, by Biuro Bezpieczeństwa Narodowego chciało zatrudnić indiańskich szyfrantów, tak jak zrobili to Amerykanie podczas Wojen Światowych. Skąd więc takie dziwne wymaganie wobec tabletu? Dodajmy jeszcze, że urządzenie musi być wyposażone w tybetańską klawiaturę.

Obraz
© To jest tablet. Nic innego. (fot. via chip.pl)

Odpowiedź (aczkolwiek to oczywiście spekulacja) jest prosta: tylko jeden tablet obsługuje czirokański i klawiaturę tybetańską. Jest nim iPad. BBN jednak nie mogło wskazać konkretnego produktu z uwagi na obowiązujące przepisy. Co więcej, po próbie wyjaśnienia sprawy przez dziennikarzy Gazety Wyborczej, przetarg odwołano.

Jak zauważają koledzy z Wyborczej, wciąż jednak poszukiwany jest program graficzny, który zawiera „1 00. czcionek OpenType , w tym 75 czcionek Windows Glyph List 4 (WGL4) i 10 czcionek grawerskich, 350 profesjonalnie zaprojektowanych szablonów”. Nie wiemy, co Kancelaria Prezydenta, która ogłosiła ten przetarg, chce zrobić z czcionkami do grawerowania, ale jak czytamy specyfikację najnowszej wersji CorelDRAW Graphic Suite, pakiet ten jest wyposażony w „1000 czcionek OpenType , w tym 75 czcionek Windows Glyph List 4 (WGL4) i 10 czcionek grawerskich, 350 profesjonalnie zaprojektowanych szablonów”. Sorry, Adobe, nie tym razem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)