Czy cloud computing zagraża bezpieczeństwu danych?

Czy cloud computing zagraża bezpieczeństwu danych?

25.02.2009 11:30, aktual.: 25.02.2009 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

World Privacy Forum, niezależna organizacja non-profit zajmująca się m.in. badaniem przypadków kradzieży i rozpowszechniania prywatnych danych, opublikowała raport, w którym przedstawiła problemy bezpieczeństwa danych w usługach działających w oparciu o model cloud computing. Znajdziemy w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ochrony danych przechowywanych w ramach tego typu usług.

Według World Privacy Forum istnieje bardzo dużo niewiadomych odnośnie tego, co może się stać z prywatnymi danymi przechowywanymi w ramach usług realizowanych zgodnie z modelem cloud computing. Dotyczy to głównie postępowania firm, które dostarczają tego typu usługi. W wielu przypadkach nie ma pewności gdzie dokładnie są przechowywane dane, ani jaka polityka dostępu do nich jest stosowana przez dostawcę takiego rozwiązania.

Jak przekonują autorzy raportu, przechowywanie danych w modelu cloud computing niesie ze sobą spore ryzyko, że dostęp do nich uzyskają osoby nieupoważnione. Również właściciel takich danych traci możliwość bezpośredniego zarządzania nimi. Rozwiązaniem tego problemu powinny być lepsze zabezpieczenia treści przechowywanych przez dostawców rozwiązań opartych o cloud computing.

W raporcie możemy znaleźć również stwierdzenie odnoszące się do łatwości dostępu do takich danych. _ "Według przeprowadzonych analiz zarówno agencje rządowe, jak również strona w ewentualnym procesie sądowym znacznie łatwiej może uzyskać informacje od firmy trzeciej przechowującej powierzone jej dane, niż od ich właściciela. Warunki korzystania z usług dostawców takich rozwiązań, stosowana przez nich polityka prywatności oraz kraj, w którym znajduje się ich siedziba mogą mieć negatywny wpływ na poszanowanie prywatności oraz interesy właściciela tych danych" _.

Cloud computing, jako nowość w dziedzinie przetwarzania danych, potrzebuje jeszcze wielu zmian zarówno w zakresie polityki działania dostawców usług, jak i ochrony powierzonych im danych. Dopiero wtedy będzie można mówić o tym, że jest to stosunkowo bezpieczna alternatywa dla przechowywania danych na dyskach lokalnych.

Raport oraz porady dla użytkowników usług realizowanych w ramach modelu cloud computing ( w języku angielskim ) można znaleźć na stronie organizacji World Privacy Forum - http://www.worldprivacyforum.org/cloudprivacy.html.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)