Netbook, smartfon, czy tablet? Co kupić?

Netbook, smartfon, czy tablet? Co kupić?

Netbook, smartfon, czy tablet? Co kupić?
Źródło zdjęć: © Zdjęcia producenta
29.10.2010 09:20, aktualizacja: 03.11.2010 14:21

iPad kontra elektroniczna konkurencja, czyli czym warto zabić jesienną nudę. Przeczytaj zanim wybierzesz się na zakupy

Firma Apple zdążyła przyzwyczaić nas do przełomowych rozwiązań i nie mówimy tutaj tylko o rewolucji sprzętowej, ale przede wszystkim o zupełnie nowym podejściu do marketingu i zaspokajania potrzeb współczesnego konsumenta. Dzisiaj z urządzeń mobilnych korzystamy zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Standardowe telefony komórkowe wypierane są przez smartfony, natomiast ciężkie i duże notebooki zmieniane są na lekkie netbooki.

Najlepsze cechy produktów zostały wykorzystane w projekcie iPada - urządzenia nazywanego przez dziennikarzy tabletem, choć szefowie Apple mówią o nim jedynie jako o rewolucyjnym, magicznym urządzeniu multimedialnym. Właściwie to słowo ,,tablet" nie pojawia się ani razu na stronie internetowej Apple.

Obraz

Zanim ruszycie na zakupowe szaleństwo, warto krótko zestawić funkcjonalność tabletu - w tej roli wciąż iPad (konkurencyjne produkty takie jak Samsung Galaxy Tab są tuż, tuż za progiem), ze smartfonem i netbokiem. W roli smartfonu umieściliśmy wyjątkowo "wypasiony" model - HTC EVO 4G, który niestety na polskim rynku jest dostępny tylko z drugiej ręki (sprzedawany jest w USA). Netbook to HP Mini 5102, czyli urządzenie w swoim segmencie lokujące się dość wysoko, a przez to dość kosztowne - ale jednocześnie wydajne. Przy okazji zderzeniu uległy trzy systemy operacyjne - iPhone OS 3.2.2 w wersji na iPada, Android 2.2 Froyo, oraz Windows 7 Starter.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Prezentacja urządzeń

Netbook: HP Mini 5102 + Microsoft Windows 7 Starter

Standardowy netbook charakteryzuje się ekranem o przekątnej około 10,1 cala i energooszczędnym procesorem Intel Atom. Pojemność dysku oferowana w netbookach zazwyczaj wynosi około 25. GB, ale z powodzeniem można w nich wykorzystywać znacznie większe dyski 2,5-calowe. Podobnie jest z pamięcią RAM - najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w netbooku kości przynajmniej dwugigabajtowej.

Mankamentem większości dostępnych na rynku netbooków są słabej jakości wyświetlacz, mało ergonomiczna klawiatura i stosunkowo wysoka waga (do 1,2 kilograma). Sprzedaż netbooków w 2009 roku kształtowała się na bardzo wysokim poziomie, ostatnio jednak, jak wskazują doniesienie producentów - np: firmy Asus, trend wyhamował. Winą za gorszą sprzedaż (szczególnie w USA) automatycznie obarczono iPada.

Mimo wszystko konsumenci w Europie wciąż chętnie kupują netbooki. Ich atuty to między innymi:
- niska cena (od około 1000 złotych)
- duże możliwości wykorzystania netbooka w pracy
- zdolność do zastąpienia peceta bez utraty funkcjonalności

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Smartfon: HTC EVO 4G + Google Android 2.2

Do premiery iPhona rynek smartfonów rozwijał się w ślimaczym tempie. Kiedy Steve Jobs zaprezentował pierwszą wersję telefonu Apple i tym samym wizję współczesnej komórki, rynek oszalał. Spowodowało to znaczny wzrost chęci posiadania smartfona, za pomocą którego można korzystać z internetowych serwisów społecznościowych, gier, multimediów, poczty i WWW.

W walkę z Apple włączył się również Google, który przygotował system Android. HTC EVO 4G jest wysokiej klasy smartfonem dostępnym niestety tylko dla amerykańskich konsumentów, choć z drugiej ręki jego dystrybucja prowadzona jest na całym świecie, zwykle za pomocą serwisów aukcyjnych.

Ma 4,3-calowy wyświetlacz dotykowy, procesor 1 GHz Qualcomm Snapdragon, pojemną baterię (1500 mAh), 512 MB pamięci RAM i obsługę sieci WiFi/3G/4G. Dysponuje również złączem HDMI, dzięki któremu materiały wideo w standardzie HD 720p można wyświetlać na przykład na telewizorze. To co technologicznie wyróżnia model Evo, to dwie kamery 8 Mpx i 1,3 Mpx, odpowiednio do fotografowania i prowadzenia wideo rozmów. Dodatkowo parametry techniczne telefonu pozwolą na uruchamianie wymagających gier. Prawdziwe możliwości telefon ten oferuje wraz z najnowszym systemem Google Android 2.2 (Froyo). Przede wszystkim obsługuje Adobe Flash, synchronizuje się z wieloma kontami pocztowymi i integruje z popularnymi serwisami społecznościowymi.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Tablet: Apple iPad + iPhone OS 3.2.2

Po zdobyciu rynku przez iPhona i iPoda Touch firma Apple w końcu zdecydowała się na produkcję urządzenia, które pozycjonowane jest pomiędzy smartfonami a komputerami. Szef Apple Steve Jobs, jako głównych konkurentów iPada określił netbooki, co nie dziwi, bo Apple w tej chwili jest jednym z największych producentów smartfonów.

iPad działa pod kontrolą iPhone OS uznawanego za najbardziej dopracowany system na urządzenia mobilne. Tablet Apple został stworzony do wygodnego surfowania w internecie, szybkiego sprawdzania poczty, oglądania wideo lub tworzenia notatek. Nie jest to więc urządzenie do pracy, a raczej do zabawy z multimediami.

To, co wyróżnia iPad, to przede wszystkim:
- doskonały wygląd
- świetny ekran dotykowy z podświetlaniem LED, który pozwala na oglądanie materiałów z wielu kątów
- wydajny i energooszczędny procesor
- długi czas działania na bateriach - do 10 godzin
- system operacyjny iPhone OS, którego obsługa jest bardzo intuicyjna
- dostęp do wielu aplikacji

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Korzystanie z sieci

Netbook został pomyślany jako mała wersja notebooka, która pozwoli wygodnie korzystać z internetu nawet na domowej kanapie, w autobusie czy na ławce w szkole. Urządzenie doskonale spełnia to założenie, a odpowiednio wydajny procesor Atom pozwala na oglądanie filmów wideo w formacie wyższej rozdzielczości. Warto dodać, iż nie gwarantuje tego zintegrowany rdzeń graficzny. Na szczęście stosunkowo duża część netbooków ma co prawda mało wydajną, choć wciąż zintegrowaną grafikę, która z wideo Full HD 1080. poradzi sobie bez problemu.

Inżynierowie Apple słusznie zauważyli pewien problem. Otóż do działania w internecie przydaje się sprawny gładzik (ang. touchpad) lub mysz, a najlepiej nadaje się do tego ekran z wbudowaną technologią wielodotyku. Znacznie przyjemniej jest dotknąć palcem miejsca, gdzie wyświetlany jest link, niż sterować na przykład myszą, zwłaszcza kiedy nie mamy miejsca, żeby ją podłączyć.

O ile korzystając z netbooka mamy dostęp do pełnego systemu Windows czy dowolnej dystrybucji Linuksa, o tyle korzystając z iPada, jesteśmy skazani na iPhone OS. W wielu przypadkach system okazuje się lepszy i prostszy w użyciu, kiedy jednak, na przykład chcemy w przeglądarce Safari obejrzeć stronę wykonaną w technologii Adobe Flash, to zobaczymy jedynie niebieski sześcian informujący nas, że w tym miejscu powinien znaleźć się osadzony obiekt. To dość duży mankament iPada. Na tym przykładzie widać, że firma Jobsa stara się nie dopuszczać do rynku innych producentów oprogramowania (w tym przypadku gier). Tłumaczenia Apple, że Flash jest dziurawą i niebezpieczną technologią, można włożyć pomiędzy bajki. Jak zawsze chodzi raczej o pieniądze i promowanie własnych standardów.

Obraz
© Pomimo faktu, że Apple nie określa iPada jako tablet, to tak właśnie definiuje go rynek. Jednak tablet sam w sobie to nic innowacyjnego. Prym w tej dziedzinie wiodą japońskie firmy. Wacom robi tego typu urządzenia od lat osiemdziesiątych. Można też kupić notebooki z obracanymi ekranami, te z kolei od lat dziewięćdziesiątych produkuje Fujitsu, a ostatnio także inne firmy: Acer, HP czy IBM (fot. komputerswiat.pl)

W przeglądaniu internetu i tworzeniu stron WWW ważny jest również trend, jaki zapoczątkował iPhone. Tuż po jego premierze zaczęły powstawać serwisy mobilne przygotowane specjalnie dla smartfonów. Teraz jesteśmy świadkami podobnej sytuacji z iPadem. Powstają serwisy internetowe, które wykorzystują jego bardziej rozbudowane w stosunku do iPhona możliwości. Zyskują na tym również smartfony i tablety innych firm. Zarówno iPad, jak i smartfony, na przykład HTC EVO, wyposażone są i w moduły Wi-Fi, i 3. (EVO nawet w 4G). Jednak problemem smartfonów jest mały ekran i potrzeba zmniejszania i powiększania wybranych elementów strony WWW.

Werdykt

Perfekcyjną obsługę i korzystanie z internetu zapewnia jedynie iPad. Został on wyposażony w moduły komunikacji 3G (tylko droższa wersja 3G) i WiFi. Oferuje także wysokiej jakości ekran typu multi touch. Podobne wyposażenie znajdziemy również w najnowszym smartfonie firmy HTC, ale ze względu na stosunkowo mały rozmiar ekranu używa się go mniej wygodnie. EVO oferuje natomast pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash, dzięki czemu w internecie nie poczujemy się pariasami.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Klawiatura i pisanie

Pierwsze netbooki, jakie pojawiły się na rynku komputerów, miały mało ergonomiczne klawiatury. Jednak w kolejnych modelach jej wielkość i rozmiar klawiszy były coraz lepiej dobierane. Obecnie pisanie na wielu netbookach nie sprawia już tak dużej trudności.

Zupełnie inne podejście zaproponował Apple i w iPadzie udostępnił swoim klientom wirtualną klawiaturę znaną już z wcześniejszych implementacji systemu iPhone OS. Jednak ta dostępna w tablecie Apple jest znacznie większa i dlatego bardziej wygodna w użyciu. Co ciekawe, Apple dodatkowo umożliwił podłączanie do urządzenia przez Bluetooth fizycznej klawiatury, co jest bardziej wygodnym rozwiązaniem. Istnieje możliwość dokupienia różnych dodatków ułatwiających pracę, niestety trzeba za nie słono zapłacić - tak wygląda polityka cenowa Apple.

Wraz z premierą iPada w sieci pojawiły się dedykowane dla niego urządzenia dokujące. Do tej pory były one w formie głośników - iPod Touch, budzików - iPhone i innych urządzeń. Natomiast teraz dwie firmy ClamCase i iPadLapDock poszły o krok dalej i pokazały hybrydy, które pozwalają na zamianę iPada w netbook. O ile model drugiej z firm nie zachwyca, o tyle ClamCase pracuje nad bardzo ciekawym urządzeniem. Po włożeniu iPada do obudowy można korzystać z niego jak z netbooka, z fizyczną klawiaturą podłączoną przez Bluetooth oraz dotykowym i obracanym ekranem.

W związku z faktem, że Android jest pod względem interfejsu mocno wzorowany na Apple iPhone OS, to wyposażone w niego urządzenia również dysponują wirtualną klawiaturą. Producenci często stosują własne nakładki graficzne, więc jakość korzystania z tej klawiatury jest różna. Interfejs HTC Sense dostępny w EVO to jedna z najlepszych nakładek na rynku. Co ważne - dla klientów decydujących się na smartfony z systemem Android w ofercie znajdują się telefony także z fizyczną klawiaturą, która nie jest już kompromisem, ale wygodnym interfejsem pozwalającym na całkiem bezproblemowe pisanie e-maili.

Werdykt

Optymalne klawiatury zapewniające maksymalną wygodę pracy dostępne są jedynie w netbookach. Klawiatura wirtualna w iPadzie i smartfonach z dotykowym ekranem nie nadaje się do codziennej pracy, a jedynie do surfowania po internecie.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Wyposażenie

Zarówno smartfony, tablety, jak i netbooki, mają zaspokajać różne potrzeby konsumentów. Dlatego na przykład w netbookach powinien obowiązkowo znajdować się moduł 3G i Bluetooth, których niestety w większości modeli brakuje albo w ogóle się ich nie przewiduje.

Bez nich, pomimo małych wymiarów, netbooki nie są urządzeniami w pełni mobilnymi. Producenci netbooków powinni zastanowić się również nad dołączaniem lepszej jakości podświetlanej diodami LED matrycy.

Podobnie jest z iPadem, który również ma braki w wyposażeniu. Przede wszystkim nie znajdziemy w nim kamery internetowej pozwalającej na prowadzenie wideorozmowy. Sytuacja tym bardziej dziwna, iż w ciągu pół roku od premiery tabletu Apple wprowadziło na rybek iPhona 4, oraz iPoda Touch, które obsługują aplikację FaceTime. Oba mają frontowe kamerki i umożliwiają prowadzenie wideorozmowy za pomocą Wi-Fi. Szkoda również, że iPad ma tylko jeden głośnik, który łatwo zasłonić, trzymając go w pozycji poziomej. Dodatkowo niepotrzebna wydaje się blokada dzwonienia za pośrednictwem iPada i blokowanie podłączania wybranych urządzeń przez Bluetooth, choćby myszy.

Werdykt

Najlepiej wyposażonym urządzeniem z opisywanej trójki jest smartfon HTC. Model EVO ma praktycznie wszystkie złącza (na przykład HDMI) i komponenty, jakie powinno mieć urządzenie przenośne. Dodatkowo ma wbudowane moduły zapewniające połączenie bezprzewodowe - 3G/4. czy Wi-Fi.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Audio-wideo i rozrywka

Dopóki na rynku nie było iPada, firma Apple kreowała iPoda Touch i iPhona jako idealne urządzenia do słuchania muzyki i grania w gry. Udało się to na tyle, że w tej chwili iPod Touch i iPhone (szczególnie wersja 4. są najlepiej sprzedającymi się urządzeniami multimedialnymi, na których można instalować gry.

iPad idzie tym samym tropem, ale denerwujący jest podział sklepu z aplikacjami App Store na odrębne działy. iPad ma duży ekran, więc gry dedykowane dla wspomnianych wyżej urządzeń wyglądają na nim absurdalnie. To wymusza na deweloperach tworzenie specjalnych edycji, lub nawet nowych gier na tablet. Na szczęście ich wybór jest równie duży.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Z kolei poziom rozrywki jaki mogą zapewniać netbooki, jest nieco gorszy. Spowodowane jest to faktem, że gry dostępne na standardowe platformy PC wymagają dużo większej mocy karty graficznej niż może zaoferować ta, która znajduje się w większości netbooków. Jedynie laptopy, które wyposażone zostały w jednostkę GPU NVIDIA Ion okazują się wystarczające.

Zupełnie inną część rynku multimediów stanowią filmy i muzyka. W tej dziedzinie wszystkie trzy typy urządzeń są równe. Jednak narzekać można na przykład na kiepskiej klasy wyświetlacze w netbookach.

Werdykt

Użytkownicy, którzy chcą oglądać wideo na przenośnym urządzeniu, powinni pomyśleć o zakupie iPada. Sprawdza się on doskonale, kiedy ekran obserwowany jest z różnych kątów. Szybki procesor zadba o płynne odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz

Mobilność, czas pracy i wykonanie

iPad nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o zabranie go w podróż służbową. Jest po prostu duży i niewygodny, szczególnie jeśli trzeba trzymać go jedną ręką. Masywna konstrukcja ze szkła i aluminium jest także podatna na uszkodzenie. Upadek iPada, przy jego masie oznacza poważne kłopoty. Jeśli wysokość jest znaczna a powierzchnia twarda, tablet może zakończyć swój żywot.

Jednak jeśli potrzebujemy urządzenia jedynie na krótkie dystanse i tylko po to, by wygodnie przeglądać internet, czytać ulubiony e-book czy obejrzeć wideo z sieci, to w tym przypadku iPad sprawdza się doskonale. Jest znacznie wygodniejszy od dowolnego smartfona, którego łatwość obsługi pozostawia wiele do życzenia.

Z kolei każdy netbook oferuje wygodne aplikacje do korzystania z internetu, ale jest cięższy od iPada co najmniej o pół kilograma. Wygodniej go jednak transportować i nie jest tak podatny na przypadkowe uszkodzenie.

Wykonanie, wygląd

Wszyscy, którzy korzystali wcześniej z urządzeń firmy Apple, biorąc do ręki iPada, nie będą zdziwieni. Produkt został przygotowany z należytą starannością i powinien spodobać się każdemu konsumentowi. Podobnie zresztą dopracowany jest smartfon HTC EVO, a także aktualnie dostępne netbooki, na przykład HP Mini.

Widać, że producenci zaczęli zwracać większą uwagę na estetykę wykonania urządzeń. Jednak to firma Apple zawsze postrzegana była jako wskazująca trendy we wzornictwie i jak widać po tendencji na klonowanie iPada, tak jest i teraz.

Bateria

Niezmiennie z przenośnością związana jest waga baterii i jej trwałość. Co ciekawe, wszystkie trzy grupy urządzeń prezentują podobną jakość baterii. Zarówno netbook HP Mini, jak i Apple iPad są w stanie wytrzymać ponad 1. godzin pracy, nie tylko biurowej, ale także przeglądania internetu czy odtwarzania krótkich filmów. Podobną wartość otrzymalibyśmy również w smartfonie, kiedy zmierzylibyśmy czas jego intensywnego użycia.

Pomimo równych czasów w tej kategorii produkt Apple wypada gorzej od innych, bo jego bateria jest wbudowana na stałe. Jej wymiana jest możliwa tylko w autoryzowanym serwisie, co znacznie podwyższa koszty utrzymania urządzenia.

Werdykt

Zarówno HP Mini, HTC EVO, jak i Apple iPad mają wydajne baterie. Jednak tylko ten ostatni zapewnia optymalną wygodę użycia połączoną ze stosunkowo niską wagą.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Superkomputer po rosyjsku. Musisz to zobaczyć

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)