Ciekawostki związane z IBM

Ciekawostki związane z IBM
Źródło zdjęć: © Patrick H / flickr.com / CC

28.08.2012 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś największy gigant informatyczny na świecie. Teraz już nim nie jest, ale to wcale nie sprawia, że stał się mniej ciekawy.

- Naukowcy, sprzedawcy, doradcy techniczni oraz inżynierowie IBM pracują w biurach mieszczących się w ponad 17. krajach. Czyli w niemal każdym. Big Blue zatrudnia przy tym aż 400 000 osób. Czyli tyle osób, ile mieszka w Szczecinie.

- IBM zawsze był konglomeratem firm –. od tego zaczął już w roku 1911 (choć powstanie datuje się już na rok 1896, a oficjalną zmianę nazwy na IBM na 1924), zrzeszając kilka innych przedsiębiorstw pod nazwą International Business Machines. Od 2000 roku kupił 120 firm, co robi niemałe wrażenie, w końcu to 10 rocznie.

- W 200. IBM został pierwszą firmą w dziejach, która zarejestrowała 4000 patentów w ciągu jednego roku – więcej niż w tym czasie Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, Apple i Google razem wzięte. Nic dziwnego, IBM każdego roku przeznacza na badania oszałamiającą sumę sześciu miliardów dolarów.

- W związku z tym w IBM pracowało aż pięciu zdobywców Nagrody Nobla, wszyscy z fizyki. Ich nazwiska to Leo Esaki (1973), Gerd K Binnig i Heinrich Rohrer (1986), J. Georg Bednorz i K. Alex Mller (1987).

- Procesy antymonopolowe Microsoftu to nic w porównaniu z tym, przez co musiał przechodzić IBM w latach 60. i 70. Proces wytoczony korporacji przez amerykański Departament Sprawiedliwości trwał 13 lat, podczas których zebrało się aż 55 milionów stron dokumentów. DS był tak wykończony przez sforę najlepszych prawników nasłanych nań przez IBM, że wreszcie odpuścił i doszło do ugody bez żadnych kar finansowych.

- Lista wynalazków stworzonych przez IBM jest długa. Zawiera między innymi taśmę magnetyczną, kody kreskowe, dyskietki, twarde dyski, czy pamięć RAM. Jak widać, bez tej firmy świat byłby zupełnie innym miejscem. Nie wiadomo, czy lepszym, czy gorszym, ale naprawdę innym.

- W latach 80. zgodność komputerów PC ze standardem IBM testowano, sprawdzając, czy uruchamiają się na nich pierwsze wersje ”Microsoft Flight Simulator”.

- IBM dostarcza chipy do wszystkich najważniejszych konsol świata - Sony PlayStation, Nintendo Wii oraz Xboksa 360.

- To akurat raczej wszyscy wiemy. W maju 199. roku komputer szachowy Deep Blue stworzony przez IBM został pierwszą maszyną w historii, która pokonała ludzkiego mistrza świata. W tym przypadku akurat Garriego Kasparowa.

- Przydomek IBM to Big Blue. Jego dokładne pochodzenie pozostaje tajemnicą, choć może być również niezwykle prozaiczne i nawiązywać do koloru logo oraz rozmiarów korporacji.

- IBM ma najstarszych pracowników w branży IT. Średnia ich wieku wynosi 4. lata. Stąd i z ich potrzeby stabilizacji może wynikać fakt, że wytrzymują oni w swojej firmie średnio aż osiem lat, o sześć dłużej niż ci zatrudnieni w HP, Apple, Microsofcie czy Dellu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)