Chrome OS - system operacyjny przyszłości wg Google

Chrome OS - system operacyjny przyszłości wg Google

Chrome OS - system operacyjny przyszłości wg Google
Źródło zdjęć: © Gizmodo
08.12.2010 11:10, aktualizacja: 08.12.2010 11:24

System operacyjny Chrome działa w całości w chmurze. Komputer jest tylko schowkiem, ponieważ system pracuje w przeglądarce Chrome. Netbooki z nowym OS-em przygotowują Samsung i Acer.

Chrome OS przez przeglądarkę uzyskuje dostęp do folderów, przechwytując aplikacje i dokumenty, które potrzebujemy do wykorzystania offline. System obsługuje konta wielu użytkowników, w tym "gościa", który pracuje w okienku incognito. Partnerem obsługującym mobilne dostarczanie Internetu jest w USA operator Verizon. Kiedy tylko na rynku pojawią się netbooki z Chrome, amerykańscy klienci będą mogli skorzystać z umów abonamentowych i usług bez abonamentu.

Google Print, który umożliwia drukowanie z każdej drukarki podłączonej do Sieci (nawet, gdy nasz komputer nie ma do niej sterowników)
, jest w pełni obsługiwany przez Chrome OS.

Google dobrze przemyślał swój Chrome Web Store, czyli sklep z aplikacjami do systemu operacyjnego Chrome. W sklepie są na razie tylko aplikacje Amazona, NPR, EA i NY Times. Google twierdzi, że Chrome Web Store to "pole do odkryć". Sklep przypomina wyglądem iTunes Store, ale działa w oknie przeglądarki.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że przeglądarka Chrome została nieco podrasowana. Ma działać szybciej, bezpieczniej i otrzymała nowy interfejs.

Chrome będzie automatycznie ładować najczęściej odwiedzane strony, gdy wpiszemy pierwsze litery adresu. Strony będą się też automatycznie ładować w Omnibox. Czytnik plików PDF w Chrome został usprawniony i ładuje 2 tysiące stron w kilka sekund. Ulepszony Chrome ułatwia życie karcie graficznej. Dzięki wsparciu WebGL, Chrome renderuje obrazy 3. bez pluginów.

Dostosowane do Chrome OS-u netbooki Samsunga i Acera pojawią się "przed 2011 rokiem" (wkrótce, prawda?). Google już zapowiada współpracę z innymi producentami hardware'u.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)