Mozilla tworzy własny system operacyjny

Mozilla tworzy własny system operacyjny

Mozilla tworzy własny system operacyjny
Źródło zdjęć: © Mozilla
26.07.2011 11:02, aktualizacja: 26.07.2011 11:25

Mozilla zaskoczyła praktycznie wszystkich. Ogłosiła plan stworzenia systemu operacyjnego Boot To Gecko, który będzie obsługiwał aplikacje w HTML5 i będzie mocno inspirowany Chrome OS.

Jądrem systemu B2. będzie Android, aczkolwiek Mozilla zastrzega, że będzie starała się wykorzystać tak mało kodu od Google’a, jak to tylko możliwe. Ponoć chodzi wyłącznie o kernel i istniejącą bazę sterowników urządzeń. Oznacza to więc, że B2G nie będzie zgodne z aplikacjami dla Androida i obsługiwać będzie wyłącznie te napisane w HTML5.

Obraz
© (fot. Mozilla Foundation)

Jak wyjaśnia Andreas Gal z Mozilli, jego firma obecnie chce nawiązać współpracę z deweloperami, by stworzyć szereg webowych API, by wykorzystać możliwości sprzętu i oprogramowania, w tym umożliwić dostęp do modułu telefonu, wiadomości, aparatu, USB, NFC czy Bluetootha.

B2. będzie całkowicie otwartym systemem a Mozilla nie będzie tworzyła żadnych własnościowych mechanizmów. Oznacza to więc, że aplikacje tworzone dla B2G i Firefoksa mają działać również i na innych zgodnych ze standardami przeglądarkach. Jeżeli pomysł chwyci, Mozilla zamierza się ubiegać o ich standaryzację.

To początek powstawania B2G, więc nie należy się spodziewać jego działającej wersji w najbliższych tygodniach, a zapewne i miesiącach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Test przeglądarki Opera 11.50"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)