Mozilla tworzy własny system operacyjny

Mozilla tworzy własny system operacyjny
Źródło zdjęć: © Mozilla

26.07.2011 11:02, aktual.: 26.07.2011 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla zaskoczyła praktycznie wszystkich. Ogłosiła plan stworzenia systemu operacyjnego Boot To Gecko, który będzie obsługiwał aplikacje w HTML5 i będzie mocno inspirowany Chrome OS.

Jądrem systemu B2. będzie Android, aczkolwiek Mozilla zastrzega, że będzie starała się wykorzystać tak mało kodu od Google’a, jak to tylko możliwe. Ponoć chodzi wyłącznie o kernel i istniejącą bazę sterowników urządzeń. Oznacza to więc, że B2G nie będzie zgodne z aplikacjami dla Androida i obsługiwać będzie wyłącznie te napisane w HTML5.

Obraz
© (fot. Mozilla Foundation)

Jak wyjaśnia Andreas Gal z Mozilli, jego firma obecnie chce nawiązać współpracę z deweloperami, by stworzyć szereg webowych API, by wykorzystać możliwości sprzętu i oprogramowania, w tym umożliwić dostęp do modułu telefonu, wiadomości, aparatu, USB, NFC czy Bluetootha.

B2. będzie całkowicie otwartym systemem a Mozilla nie będzie tworzyła żadnych własnościowych mechanizmów. Oznacza to więc, że aplikacje tworzone dla B2G i Firefoksa mają działać również i na innych zgodnych ze standardami przeglądarkach. Jeżeli pomysł chwyci, Mozilla zamierza się ubiegać o ich standaryzację.

To początek powstawania B2G, więc nie należy się spodziewać jego działającej wersji w najbliższych tygodniach, a zapewne i miesiącach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Test przeglądarki Opera 11.50"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)