Chcesz HDTV? Przeprowadź się do Stanów

Chcesz HDTV? Przeprowadź się do Stanów

Chcesz HDTV? Przeprowadź się do Stanów
Źródło zdjęć: © IDG
11.07.2008 11:00, aktualizacja: 11.07.2008 14:49

Jeśli chcesz mieć szybko łatwy dostęp do telewizji w wysokiej rozdzielczości... przeprowadź się do USA. W Stanach Zjednoczonych HDTV zdobywa popularność. Tymczasem firma badawcza Screen Digest ostrzega, że w Europie przez najbliższych kilka lat obrazem o wysokiej rozdzielczości będą mogli cieszyć się praktycznie tylko subskrybenci płatnych kanałów i to w większości tacy, którzy odbierają telewizję za pomocą satelity.

Screen Digest twierdzi, że do upowszechnienia się HDTV konieczne jest spełnienie trzech warunków. Po pierwsze na rynku musi znaleść się odpowiednio dużo odbiorników HD, po drugie odbiorcy muszą mieć możliwość skorzystania z oferty programowej w standardzie HD, po trzecie - muszą istnieć kanały HD.

Obraz
© (fot. IDG)

Tymczasem w Europie brak naziemnych platform nadających w HD. Jedyna taka platforma istnieje w Szwecji, a w przewidywalnej przyszłości uruchomienie podobnych przewidują tylko Francja i Wielka Brytania. Z tym, że brytyjski "Freesat HD" nie odniesie, zdaniem analityków, większego sukcesu. Ponadto europejscy operatorzy telewizyjni nie uruchamiają własnych kanałów HD, a jedynie, jak dotąd, oferują to, co kupili od Amerykanów. Screen Digest zauważa również, iż europejscy nadawcy nie są zainteresowani rozwojem HD TV.

Paradoksalnie, nadzieja Europejczyków na szybszy rozwój HD tkwi w... USA. W przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych zostanie wyłączony sygnał analogowy. Na najbogatszym rynku świata szybko zaczną upowszechniać się nowe technologie telewizyjne, co ułatwi ich penetrację także w Europie. Gdy sygnał analogowy zostanie wyłączony też w Europie, będziemy świadkami szybszego rozwoju unijnego rynku HDTV.

Screen Digest sądzi, że w roku 2012 w krajach rozwiniętych od 75 do 100 procent gospodarstw domowych będzie gotowych do zaakceptowania HD TV, a na całym świecie w tym czasie będzie używanych około 500 milionów ( czyli 45% ogółu ) odbiorników HD. W USA i Europie Zachodniej ma w tym czasie istnieć około 100 kanałów telewizji cyfrowej. Na każdy kraj europejski będzie przypadało od 2 do 15 kanałów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)