X-37B przyłapany na orbicie. Tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

X‑37B przyłapany na orbicie. Tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

X-37B przyłapany na orbicie. Tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Arkadiusz Stando
05.07.2019 14:31, aktualizacja: 06.07.2019 14:37

Holenderski astronom-amator uchwycił na zdjęciu tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych X-37B. Ten pojazd należy do Amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności i chociaż mówi się o nim od lat, to nadal niewiele wiadomo.

X-37B to jedna z bardziej tajemniczych maszyn, jakie Amerykanie wysyłają na orbitę Ziemi. Istnieją tylko dwa egzemplarze tego wahadłowca. Każdy z nich spędził już w przestrzeni kosmicznej ponad tysiąc dni.

Aktualnie, od 7 września 2017 na orbicie Ziemi znajduje się pierwszy egzemplarz X-37B. Został wyniesiony przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. To jest już jego trzeci lot kosmiczny, który trwa już 657 dni! To naprawdę długo, jak na kosmiczne warunki.

Co X-37B robi w kosmosie? Tajna misja USA

X-37B służy do testowania przeróżnych technologii kosmicznych. Wahadłowiec spędza na robicie setki dni, co może sugerować, że USA sprawdza przede wszystkim wytrzymałość swoich innowacyjnych rozwiązań. Z pewnością testom podlegają urządzenia, które zostały zaprojektowane z myślą o lotach na Księżyc i Marsa.

Amerykanie nie potwierdzają, ale według plotek, na pokładzie X-37B znajdują się aktualnie sprzęty takie jak systemy osłon termicznych, systemy podtrzymywania życia czy inne, nieznane układy elektroniczne.

Amator uchwycił X-37B na orbicie

Holenderski astronom, Ralph Vandeberg, od dawna poszukiwał tajemniczej maszyny na orbicie. Nie jest to najprostsze zadanie, bo wahadłowiec często zmienia wysokość. X-37B został jednak odnaleziony, a wystarczył do tego 10-calowy teleskop.

Obraz
© R. Vangebergh

Na blogu Ralpha Vandeberga znajdziecie wiele różnych ciekawych fotografii. Pewnego razu astronomowi udało się uchwycić nawet astronautów podczas spaceru kosmicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)