Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych

Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych

Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
29.08.2019 20:33

Włodarze amerykańskiego miasta Boston zaprzęgli do pracy algorytm. Miał on zoptymalizować trasę autobusów szkolnych, tak aby zaoszczędzić na czasie, paliwie i pieniądzach. Udało się. Oszczędności wyniosły 5 mln dolarów.

W 2017 Boston Public Schools, organ nadzorujący szkoły publiczne, ogłosił konkurs - The PBS Transportation Challenge. Jego celem było znalezienie sposobu na obniżenie kosztów działalności szkolnych autobusów, które rocznie pochłaniały 120 mln dolarów.

W konkursie zwyciężył zespół Quantum Team z uniwersytetu MIT (to jedna z najlepszych na świecie szkół technologicznych). Zespół opracował algorytm, który wytycza najbardziej opłacalne trasy dla 650 szkolnych autobusów w Bostonie.

Program pobiera informacje o korkach z map Google, łączy je z informacjami o tym, gdzie są uczniowie i do jakich szkół muszą dojechać. Na podstawie tych informacji algorytm wybiera najlepszą trasę

Na skutek zastosowania algorytmu rocznie zaoszczędzono 5 mld dolarów, 50 nieużywanych połączeń zostało zlikwidowanych, a liczba pustych przebiegów autobusów spadła.

Bostońskie autobusy szkolne przejechały 1,6 mln kilometrów mniej i ograniczyły emisję CO2 o 9 tys. kg dziennie. Algorytm wykonuje skuteczniej pracę, którą wcześniej robiło kilkanaście osób. Robi to też szybciej, to co ludziom zajmowało w kilka dni program kończy w 30 minut.

Źródło: World Economic Forum

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)