Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych

Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

29.08.2019 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włodarze amerykańskiego miasta Boston zaprzęgli do pracy algorytm. Miał on zoptymalizować trasę autobusów szkolnych, tak aby zaoszczędzić na czasie, paliwie i pieniądzach. Udało się. Oszczędności wyniosły 5 mln dolarów.

W 2017 Boston Public Schools, organ nadzorujący szkoły publiczne, ogłosił konkurs - The PBS Transportation Challenge. Jego celem było znalezienie sposobu na obniżenie kosztów działalności szkolnych autobusów, które rocznie pochłaniały 120 mln dolarów.

W konkursie zwyciężył zespół Quantum Team z uniwersytetu MIT (to jedna z najlepszych na świecie szkół technologicznych). Zespół opracował algorytm, który wytycza najbardziej opłacalne trasy dla 650 szkolnych autobusów w Bostonie.

Program pobiera informacje o korkach z map Google, łączy je z informacjami o tym, gdzie są uczniowie i do jakich szkół muszą dojechać. Na podstawie tych informacji algorytm wybiera najlepszą trasę

Na skutek zastosowania algorytmu rocznie zaoszczędzono 5 mld dolarów, 50 nieużywanych połączeń zostało zlikwidowanych, a liczba pustych przebiegów autobusów spadła.

Bostońskie autobusy szkolne przejechały 1,6 mln kilometrów mniej i ograniczyły emisję CO2 o 9 tys. kg dziennie. Algorytm wykonuje skuteczniej pracę, którą wcześniej robiło kilkanaście osób. Robi to też szybciej, to co ludziom zajmowało w kilka dni program kończy w 30 minut.

Źródło: World Economic Forum

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)