NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów

NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów

NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów
Źródło zdjęć: © NASA
11.02.2020 11:26, aktualizacja: 04.03.2020 07:09

Agencja kosmiczna oszacowała, ile będzie kosztował program Artemis, który ma zabrać ludzi ponownie na Księżyc w 2024 roku. NASA jest zadowolona z kosztorysu, ale eksperci wyrażają "zaniepokojenie niszczycielskimi cięciami" w budżecie USA.

Powrót człowieka na Księżyc jest dla NASA bardzo ważnym tematem. Agencja podała, że "w latach 60., 70. i 80. nie było przedsiębiorców chętnych do inwestowania", ale teraz NASA współpracuje blisko z takimi firmami prywatnymi jak SpaceX, Blue Origin czy Boeing. Mimo zainteresowania firm zewnętrznych, Agencja przyznaje, że koszty wyprawy nie będą niskie.

NASA przyznała, że będzie potrzebować dodatkowych 35 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat - oprócz swojego obecnego budżetu - na opracowanie systemu lądowania dla astronautów, aby bezpiecznie mogli zejść na powierzchnię Księżyca. Dodatkowe środki są potrzebne, by nie opóźniać innych programów opracowywanych w ramach misji Artemis.

Doug Loverro, szef załogowych logów kosmicznych NASA, wezwał kongres do podniesienia budżetu NASA o 12 proc. w stosunku do zeszłorocznych wniosków budżetowych. Budżet ma na celu nie tylko sfinansowanie lądowania na Księżycu, ale również utrzymania stacji kosmicznej na orbicie naszego satelity.

Dyrektor finansowy NASA Jeff DeWit przyznał, że agencja ma duże szanse na pozyskanie pieniędzy, których potrzebuje, z budżetu państwa. Jednak nie wszyscy politycy myślą tak optymistycznie o powiększaniu budżetu NASA.

- Jestem głęboko zaniepokojona i rozczarowana niszczycielskimi cięciami w ważnych cywilnych programach badawczo-rozwojowych oraz programach naukowych i technologicznych - powiedziała przewodnicząca komisji ds. Nauki, Eddie Bernice Johnson na wniosek o zwiększenie budżetu na program Artemis. - Ogólnie ta propozycja szkodzi istotnym przedsięwzięciom naukowo-technologicznym naszego narodu, które napędzają naszą gospodarkę, utrzymują konkurencyjność i chronią nasze środowisko.

Doug Loverro zapewnia jednak, że NASA mocno obniża koszty ponownego lądowania na Księżycu, m.in. dzięki wsparciu prywatnych inwestorów. Jednym z pomysłów na obniżenie kosztów misji Artemis jest możliwość wykorzystania rakiet wielokrotnego użytku, nad którymi pracuje SpaceX.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)