NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów

NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów11.02.2020 11:26
NASA podaje koszty lądowania na Księżycu w 2024. Ponad 35 mld dolarów niepokoi ekspertów
Źródło zdjęć: © NASA

Agencja kosmiczna oszacowała, ile będzie kosztował program Artemis, który ma zabrać ludzi ponownie na Księżyc w 2024 roku. NASA jest zadowolona z kosztorysu, ale eksperci wyrażają "zaniepokojenie niszczycielskimi cięciami" w budżecie USA.

Powrót człowieka na Księżyc jest dla NASA bardzo ważnym tematem. Agencja podała, że "w latach 60., 70. i 80. nie było przedsiębiorców chętnych do inwestowania", ale teraz NASA współpracuje blisko z takimi firmami prywatnymi jak SpaceX, Blue Origin czy Boeing. Mimo zainteresowania firm zewnętrznych, Agencja przyznaje, że koszty wyprawy nie będą niskie.

NASA przyznała, że będzie potrzebować dodatkowych 35 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat - oprócz swojego obecnego budżetu - na opracowanie systemu lądowania dla astronautów, aby bezpiecznie mogli zejść na powierzchnię Księżyca. Dodatkowe środki są potrzebne, by nie opóźniać innych programów opracowywanych w ramach misji Artemis.

Doug Loverro, szef załogowych logów kosmicznych NASA, wezwał kongres do podniesienia budżetu NASA o 12 proc. w stosunku do zeszłorocznych wniosków budżetowych. Budżet ma na celu nie tylko sfinansowanie lądowania na Księżycu, ale również utrzymania stacji kosmicznej na orbicie naszego satelity.

Zobacz też: Nietknięte od 40 lat. "W ten sposób dotykamy historii"

Dyrektor finansowy NASA Jeff DeWit przyznał, że agencja ma duże szanse na pozyskanie pieniędzy, których potrzebuje, z budżetu państwa. Jednak nie wszyscy politycy myślą tak optymistycznie o powiększaniu budżetu NASA.

- Jestem głęboko zaniepokojona i rozczarowana niszczycielskimi cięciami w ważnych cywilnych programach badawczo-rozwojowych oraz programach naukowych i technologicznych - powiedziała przewodnicząca komisji ds. Nauki, Eddie Bernice Johnson na wniosek o zwiększenie budżetu na program Artemis. - Ogólnie ta propozycja szkodzi istotnym przedsięwzięciom naukowo-technologicznym naszego narodu, które napędzają naszą gospodarkę, utrzymują konkurencyjność i chronią nasze środowisko.

Doug Loverro zapewnia jednak, że NASA mocno obniża koszty ponownego lądowania na Księżycu, m.in. dzięki wsparciu prywatnych inwestorów. Jednym z pomysłów na obniżenie kosztów misji Artemis jest możliwość wykorzystania rakiet wielokrotnego użytku, nad którymi pracuje SpaceX.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)